sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Základné poznatky predtým, ako sa rozhodnem investovať I.
16.09.2014

“Vo vašom časopise radíte, čomu sa v investovaní vyhnúť. Poraďte už niekedy aj to, do čoho má klient investovať..." Podobné otázky dostávame na Odbore privátneho bankovníctva pomerne často v rôznych diskusiách s klientmi alebo mailom od potenciálnych klientov. Prosím, nečakajte, že Vám budem anonymne bez toho, aby som o Vás niečo vedel, radiť konkrétne investície. Bolo by to silne neprofesionálne. Napriek tomu Vám dnes namiesto klasickej klišé odpovede - „závisí od Vašich skúseností, očakávaní a investičného horizontu", poradím aspoň, ako si správne vybrať najlacnejší produkt.

Predtým, ako sa rozhodnete do niečoho investovať, zistite si odpovede na nasledujúce otázky:
Aké poplatky sú s investíciou spojené?
Komu každému platím poplatky?

  • Poplatky

Poplatky sú alfou a omegou každého produktu. Dávajte si pozor nielen na výšku poplatkov, ale aj na ich počet a rovnako na počet subjektov, ktoré sú na vašej investícii nejako zainteresované. Nikto totiž nerobí zadarmo. Napríklad je obrovský rozdiel, ak je TER (total expense ratio) Vášho fondu niekde v rozmedzí 1,5 - 2 % p. a. alebo ak je niekde okolo 5 %. TER vyjadruje, aké percento fondu „spapká" fond ročne na svoju obsluhu, teda na poplatky. Dosť ťažko sa dosahujú aspoň priemerné výnosy, keď idete každý rok proti skoro automatickej strate 5 %. Rozdiel v poplatkoch o 3 % Vám zhltne za 20 rokov až priepastných 30 % z nasporenej sumy a za 30 rokov je rozdiel v nasporených sumách skoro 50 %!

Takmer stopercentne platí pravidlo „čím jednoduchšia poplatková schéma, tým lepší produkt". Niektoré spoločnosti dokážu byť veľmi kreatívne: „poplatok za držiteľskú správu portfólia", „poplatok za vedenie účtu", „poplatok za správu sporiacej schémy". Centík k centíku a zrazu zistíte, že na poplatkoch Vám ročne strhávajú desiatky eur. Keď máte niekde napísaný správcovský poplatok 0,125 % mesačne, nezabúdajte, že rok má 12 mesiacov a poplatok je zrazu 1,5 % ročne.

  • Neverte

Každý produkt, každá inštitúcia, má nejaký sadzobník poplatkov. Vyžiadajte si ho a preštudujte. Vy budete platiť tie poplatky, nikto iný. Keď Vám niekto do očí povie, že niečo je bez poplatku, ešte to neznamená, že je to pravda. Ten, čo sedí oproti Vám, často Váš kamarát, člen rodiny, možno sadzobník poplatkov ešte tiež nevidel. Ale niekto mu povedal, že je to bez poplatkov, a on tomu verí, lebo tomu chce veriť. Lebo sa teší, aký super produkt Vám odporučí (lebo oni mu vysvetlili, že je super).

Ak finančného poradcu neplatíte priamo, určite je pre Vás lepšie presne vedieť, ktorá časť z vašich peňazí, a hlavne koľko, je určená na náklady distribúcie, ako počúvať hlúposti typu „počiatočné podielové jednotky, ktoré sa nakupujú prvé dva roky, sa Vám zhodnocujú" alebo „nevratné emisné ážio je iba taká zábezpeka, ktorá sa investuje".  Nie, počiatočné podielové jednotky sa Vám nezhodnocujú a emisné ážio nie je žiadna zábezpeka.

Na záver už len jedno poučenie - „demokracia ponúka viacero slobôd, jednou z nich je aj možnosť slobodne sa rozhodnúť, ako prísť o vlastné peniaze“.

Späť