sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Základné poznatky predtým, ako sa rozhodnem investovať II.
14.10.2014

V prvej časti môjho blogu som sa venoval poplatkom. V dnešnej časti sa chcem venovať kľúčovým oblastiam pri výbere najvhodnejšej investície. 

Predtým, ako sa rozhodnete do niečoho investovať, zistite si odpovede na nasledujúce otázky:

Ako budem môcť investíciu predať, keď sa ju raz rozhodnem ukončiť?

Aké sú s investíciou spojené riziká?

Koľko môžem reálne zarobiť? 

1.     Likvidita, likvidita a ešte raz likvidita...

„Treba investovať do pozemkov, do nehnuteľností. Robili to už naši starí rodičia." Zaujímavý nápad. Má však jednu chybičku krásy. Do stien sa zle hryzie a hruda hliny sa ťažko trávi. Ak raz budete peniaze zo svojej investície potrebovať, je veľký rozdiel, či predávate podielový fond alebo akciu na burze, kde sú milióny nakupujúcich z celého sveta na jednom mieste (likvidný trh), alebo kdesi v Avíze inzerujete predaj bytu. Bytu za niekoľko miliónov sa nezbavíte tak ľahko ako akcie Microsoftu za 100 dolárov.

Už ste si skúsili predaj nehnuteľnosti v čase zamrznutého hypotekárneho trhu? A čo ak predsa len raz príde tá inflácia, ponožkové úspory obyvateľstva sa vyparia a úrokové sadzby vyskočia na dvojciferné hodnoty? Kto vtedy kúpi vašu nehnuteľnosť? A ak nebodaj niekomu napadne, že vyššia daň z nehnuteľností a z energií by bola super zdrojom štátneho rozpočtu? Z investície sa môže stať veľmi ľahko nočná mora.

„Zlato, kúpme zlato." Zlaté mince, odliatky, prútiky, bankomaty na zlato... všade samé zlato. Už aj Onur z hlavnej stanice ponúka výhradne zlaté Rolexy. Žiaľ, zlato sa tiež dosť zle roztiera na chlieb. Komu ho predáte, ak sa ho raz budete chcieť zbaviť? Skúsite opäť Avízo? Alebo budete behať po zlatníctvach, „za koľko kúpia"? Myslíte si, že nejaký zlatník Vám dá cenu z nejakého grafu? A prečo by mal? Hlavne keď budú po uliciach behať stovky Vám podobných.

Že Vám firma, čo Vám zlato predala, garantuje jeho odkúpenie? Ako s. r. o. so základným imaním 5 000 eur Vám zagarantujem aj lety na Mars na ďalších sto rokov dopredu. Ako inak, v zlatej rakete. Zlatá minca sa dá, samozrejme, použiť aj ako legálne platidlo. Lenže za hodnotu, ktorá je na nej vyrazená, nie za obsah zlata, ktorý má. Alebo sa vyberiete do Londýna, či Vás na deň nezoberú za člena burzy London Bullion Market? Ponúkate predsa garantovanú fyzickú dodávku.

„Diamanty, diamanty sú večné." A večné veky Vám môže trvať, kým sa ich zbavíte. Kým pri zlate existuje aspoň nejaký reálny burzový trh, ktorý určuje nejakú reálnu cenu, graf vývoja hodnoty diamantov maľuje nejaká rodina obchodníkov s diamantmi kdesi doma v Amsterdame. Ak náhodou patríte medzi šťastných vlastníkov, schválne si skúste zbehnúť do klenotníctva, či vám klenotník ponúkne cenu aspoň podobnú tej, za ktorú ste diamant kúpili. Je ťažko uveriteľné, že sa nájdu dokonca takí „vtipálkovia“, ktorí nabádajú ľudí, aby si na investíciu do diamantov zobrali úver.

Aby ste ma zle nepochopili. Kúpte si byt. Aj dva. Aj niekoľko zlatých mincí a priateľke nasaďte na prst diamant. Ale držať 90 % peňazí v zlatých tehličkách alebo mať 10 garsónok je minimálne nerozumné.

2.     Diverzifikácia

„Nemať všetky vajíčka v jednom košíku" je stará známa múdrosť. A veľmi pravdivá. Problémom nemusí byť iba likvidita, ktorú som opisoval v predchádzajúcom texte. Nemenej dôležité je, aby nemali všetky vajíčka „rovnakú lehotu trvanlivosti". Koncentrované riziko je veľmi zákerná záležitosť. Mať všetky peniaze napríklad v akciách ruských firiem sa skôr podobá stávke v kasíne na červenú.

Diverzifikácia nie je ani to, keď presuniete 50 % peňazí napríklad do akcií brazílskych firiem. Akciové trhy sa navzájom ovplyvňujú a väčšina akcií sa správa v prípade nepriaznivých udalostí veľmi podobne, aj keď sú z opačného konca sveta. Keď investujete, investícia má byť rozložená tak, aby malo portfólio potenciál slušne obstáť aj v trhovo nepriaznivej situácii. Diverzifikácia znamená rozloženie investície medzi rôzne triedy aktív, či už finančných (akcie rastové, defenzívne, dlhopisy, fondy s riadeným rizikom, opčné stratégie...). Niektoré triedy „aktív" korelujú viac, niektoré menej.

Rovnako nerozumné je mať všetky peniaze v „termiňákoch“ alebo kdesi v ponožke. Ak Vám padne v rulete čierna (inflácia), trpko zaplačete. Ste konzervatívny? Nehovoríte si pravdu. Pozrite sa pravde pekne do očí. Máte len málo skúseností.

Keď už hovorím o koncentrovanom riziku, neinvestujte do žiadnych čínskych realitných fondov, fondov stavajúcich nemocnice v Abú Zabí a ani do firiem, ktoré že vraj zháňajú peniaze na venture capital projekty, najlepšie v biotechnológiách. Ani neviem, čo je horšie, či extrémne investičné riziko, alebo netransparentnosť týchto „investícií". To tie peniaze dajte radšej na charitu.

3.     Hrúbka vašej peňaženky a očakávania verzus realita

Žiaľ, aj vo financiách platí, čím máte viac peňazí, tým máte viac možností. Ak chcete mesačne odkladať 30 eur alebo chcete jednorazovo investovať 1 000 eur a Vaše znalosti sa začínajú, ale aj končia dvoma článkami, ktoré ste si prečítali na www.ako-investovat.sk, na ETF fondy a investovanie priamo na burze sa ani nepýtajte. Asi sa to zle počúva, ale, žiaľ, je to tak.

Tak ako si za 1 000 eur nekúpite pravý obraz Ľ. Fullu, tak nepochodíte ani priamo na akciovom trhu. Samozrejme, ak nechcete nakúpiť „fejky" alebo nejakú druhú triedu.

Dávajte si pozor na lákavé vyhlásenia o zhodnoteniach 15 - 20 % ročne. Aj keď nič nie je nemožné, dajte si vysvetliť, kde tie čísla nabrali. Graf za posledných päť rokov nič neznamená. Po prvé, papier znesie veľa, po druhé, dlhodobé štatistiky hovoria často niečo iné.

A na záver, zabudnite na zhodnotenie bez rizika. Každá investícia so sebou prináša určité riziko. Vždy by ste mali vedieť, o aký typ rizika a s akou pravdepodobnosťou ide. Čím vyšší potenciálny výnos, tým vyššie riziko.

Želám Vám len samé dobré investičné rozhodnutia.

Späť