sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Ropa (a jej cenové predpovede) verzus akcie
05.02.2016

V poslednom čase prichádzajú komoditní analytici s bombastickými predpoveďami, kam až môže cena ropy klesnúť. 20 USD, 15 USD, 10 USD. Rozhodne nepatrím medzi tých, ktorí by obhajovali investície do komodít. Jednak neprinášajú žiaden priebežný cash (ani keby som komoditu držal 50 rokov) na rozdiel od akcií a dlhopisov, a zároveň sa veľmi často pri komoditách neobchoduje priamo s aktívom, ale len s nejakou syntetickou náhradou (futures a pod.), ktorá výrazne zaostáva za vývojom samotnej komodity.

Nechcem a necítim sa na to, aby som predpovedal, že napr. 16. 4. 2016 sa pokles ropy zastaví na cene X a do konca roka stúpne na cenu Y. Skôr ma mätie jej priamy vplyv na akciové trhy. Ak cena ropy klesne zo súčasných cca 30 USD na 20 USD, tak americký akciový index S&P 500 alebo nemecký DAX klesne o 20 − 30 %. Hovoria niektorí analytici.

Samozrejme, že môžeme hodiny diskutovať, či je nízka cena ropy pre niektorú ekonomiku vhodná alebo nevhodná. Ako je to pre tých, čo ju importujú, exportujú, ťažia, spracúvajú. Aký je názor na tento stav z pohľadu krátkodobého a dlhodobého. Ak by som tie predpovede dotiahol do krajnosti, tak ich optikou, ak ropa klesne na 20 USD a akciový index S&P 500 na 1 500 bodov, tak ak ropa stúpne niekedy v budúcnosti na 100 USD,  S&P 500 bude 7 500 bodov?

Pozrel som si koreláciu vývoja ceny americkej ropy WTI a amerického akciového indexu S&P 500. V grafe je normalizovaný graf vývoja oboch podkladových aktív za obdobie od 31. 3. 1983 do 5. 2. 2016. Bielym je ropa.

V tabuľke sú údaje o korelácii za jednotlivé obdobia. Nie som odborník na koreláciu a už vôbec nie na štatistiku, ale z tých mojich pionierskych vedomostí o korelácii viem, že ak je ten koeficient korelácie blízky k 1,  aktíva úplne korelujú. Čím je menší, tým menej aktíva korelujú. Pri 0 nekorelujú vôbec a smerom k -1 sa aktíva vývíjajú protichodne.

Interpretáciu nechám na vás...

 

Späť