sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Prečo sa bojíme akcií? II.
04.08.2016

V mojom poslednom blogu sme zabŕdli do ťažkej témy: Prečo sa vlastne bojíme akcií? Povedali sme si, že sklamanie z akcií väčšinou vyplýva zo zlej komunikácie finančného poradcu a z nereálnych očakávaní klienta. Naznačili sme, že ani investičný dotazník nemusí vždy odhaliť rizikové preferencie klienta, keďže tí, ktorí doteraz neinvestovali do volatilných nástrojov, sami nevedia, ako by v skutočnosti reagovali pri prepade trhov o 20 %. A na záver sme uviedli racionálne argumenty, prečo sú akcie rozumnou, dokonca pravdepodobne najlepšou alternatívou pri dlhodobom investovaní.

V dnešnej časti poskytneme praktické rady, ako mentálne zvládnuť volatilitu, ktorá je prirodzene spojená s akciami.

Musíme stále sledovať ceny akcií?

Predstavme si dve akciové spoločnosti: A a B. Firma A je obchodovaná na burze, firma B nie je. Obe akcie kúpime v roku 2010 za cenu 100 eur za kus. Pozrime sa, ako sa v oboch firmách vyvíja zisk prepočítaný na jednu akciu, a porovnajme ho s výnosom najlepšieho ročného termínovaného vkladu pri investovanej sume 100 eur:

Na chvíľu si predstavme, že by sme vlastnili len akciu B (ktorá nie je obchodovaná na burze): prídeme z práce domov, navečeriame sa a ideme spať, lebo si nemáme kde pozrieť cenu jej akcií. Náš spánok je dlhý a pokojný. Jediné, čo sledujeme, sú hospodárske výsledky firmy, tie uverejňuje na svojej webovej stránke, ale len raz za štvrťrok. To znamená, že po zvyšok času vôbec firme B vôbec nevenujeme pozornosť. Ako vidíme v tabuľke, zisk kolíše (máloktorá firma je schopná každý rok ho zvyšovať), ale je podstatne vyšší ako výnos termínovaného vkladu. Takže sme spokojní.

Lenže my vlastníme aj akcie firmy A: jej zisky sú približne rovnaké ako zisky firmy B (viď tabuľka), rozdiel je v tom, že akcia A sa obchoduje na americkej burze. Prídeme domov z práce, zapneme počítač a už počas večere pozeráme, aká je cena jej akcií. Ak cena klesá (niekedy aj o 7 percent za deň), máme stres a rozmýšľame o všeličom: prečo klesá, kde až môže klesnúť, čo máme robiť (predať-nepredať???) a podobne. O 22.00 nášho času sa, našťastie, končí obchodovanie na New York Stock Exchange. Ešte dlho sa nevieme zbaviť pochmúrnych myšlienok, náš spánok je podstatne kratší a nepokojný.

V podstate ide o dve veľmi podobné investície do akcií, dokonca obe akcie dosahujú približne rovnaké zisky, ale mentálne ich prežívame totálne odlišne. Musíme sa stále stresovať sledovaním cien akcií? Čo ak by sme si namiesto toho viac všímali, aké zisky dosahuje akcia alebo súbor akcií? Jednoducho si predstavte, že ste podnikateľ, ktorý vlastní časť dobrého biznisu, a zaujíma Vás, aké zisky Vám tento biznis prináša. Čo na tom, že akcie firiem, ktoré vlastníte, sa obchodujú na burze? Predsa Vám nikto nekáže stále sledovať ich ceny, tak sa sami zbytočne nestresujte.

Nejde o novú myšlienku – Andre Kostolany (1906 – 1999), ktorý bol počas svojho života považovaný za investičného guru na nemeckom akciovom trhu, povedal: „Najlepšie, čo môžete urobiť, je nakúpiť širokú paletu nemeckých blue-chip akcií, zobrať si tabletky na spanie a pospať si tak tri roky. Keď sa potom zobudíte, budú vaše akcie vo veľkom zisku."

Ani akcie Berkshire Hathaway, teda investičného holdingu Warrena Buffetta, sa nevyhli výrazným poklesom, hoci ide pravdepodobne o najslávnejšieho investora v histórii. Za posledných 50 rokov boli dva roky také, že cena akcie Berkshire Hathaway klesla o viac ako 30 %. Znamená to, že Buffett je zlý manažér, že urobil nejakú zásadnú chybu? Nie, Buffett je dlhodobý investor a snaží sa maximalizovať (vnútornú) hodnotu akcií, zvyšovať zisk holdingu. A to sa mu náramne darí už polstoročie.

Cena akcie je len výsledkom ponuky a dopytu: ak bude viac predávajúcich ako kupujúcich, cena bude klesať bez ohľadu na to, aká dobrá je daná akcia. Nepomôže vám, keď sa nad tým budete rozčuľovať. Áno, keby ste chceli v tej chvíli predať, dostanete túto cenu. Ale nikto vás nenúti predávať. Naopak, inteligentní investori využívajú pokles cien akcií na ich nákup. Hoci to znie logicky, keď akcie klesajú, obvykle je pochmúrna nálada a samé zlé správy (spomalenie Číny, padajúca ropa...), takže väčšina ľudí nenájde odvahu kupovať. A mnohí v panike predávajú.

Buffett: „Kupujte, keď sú ostatní bojazliví, a predávajte, keď sú chamtiví."

Takže v kocke: nepreceňujte ceny akcií, ale využite pokles cien na nákup („kupujme akcie v akcii").

Dobré veci potrebujú čas

V praxi sa veľmi často stretávame s ďalším neduhom: netrpezlivosťou. Ak je diverzifikovaná akciová investícia v mínuse 8 percent, už sú niektorí klienti nervózni a majú tendenciu ju predať. Opäť si však pomôžme príkladom zo života: ak staviate dom a ste len pri základoch, nevyzerá bohvieako. Ale nenapadne vám, aby ste ho zbúrali alebo predali, lebo viete, že postavenie kvalitného a pekného domu chce čas.

Podobne, nečakáte od svojho päťročného syna, že sa postaví na vlastné nohy, zamestná sa, kúpi si byt a bude úplne samostatný. Tušíte, že to ešte môže trvať 15 – 20 rokov, jednoducho chce to svoj čas. Takže rozumnému človeku ani nezíde na um, že by niečo také očakával. Ale pri akciovom investovaní už po pár mesiacoch dúfame v zázraky a sme nespokojní, ak sa investícia nevyvíja podľa našich predstáv. Jednoducho si uvedomme, že ide o dlhodobý projekt a očakávať rýchle výsledky je naivné (samozrejme, ak budeme mať šťastie, môže sa nám podariť aj dobrý výnos za krátky čas). Takže naša rada znie: tak ako dáte čas svojmu dieťaťu, aby vyrástlo, dajte čas aj akciám...V minulom čísle sme uviedli niekoľko racionálnych argumentov, prečo by pri dlhodobom investovaní mohli akcie priniesť reálne zhodnotenie, teda zhodnotenie nad infláciu.

Zhrnutie na záver a niečo navyše

Investovanie do akcií je viac ako čokoľvek iné mentálna záležitosť. Tu je niekoľko rád, ktoré znížia riziko pri investovaní do akcií a pomôžu lepšie psychicky zvládať kolísanie ich cien:

  1. Diverzifikácia, diverzifikácia, diverzifikácia: investovanie do fondu, ktorý obsahuje 100 akcií z rôznych odvetví, je neporovnateľne menej rizikové, ako keď si kúpime jednu dve akcie, hoci sa nám zdajú akokoľvek dobré. Nepatrili kedysi medzi top akcie Nokia alebo Kodak?
  2. Investovanie je o pravdepodobnosti: ak ste investor, ktorý chce aspoň časť peňazí investovať s vyšším výnosom, ako je inflácia, pri investovaní do akcií je oveľa vyššia pravdepodobnosť, že tento cieľ dosiahnete, ako pri iných alternatívach. Ani nehnuteľnosti, ani zlato, ani dlhopisy nepriniesli v dlhodobom horizonte taký výnos ako akcie. Čo je zaujímavé, pri takzvaných bezpečných investíciách (napríklad štátne dlhopisy Nemecka) sa veľmi často stáva, že ich výnos je nižší ako inflácia, takže vaše peniaze budú strácať na hodnote.
  3. Ceny akcií budú vždy kolísať: čím väčší význam budete prikladať cenám a čím častejšie ich budete pozerať, tým viac sa budete stresovať; pre bežného investora je postačujúce, ak si svoje portfólio pozrie raz za tri mesiace; výraznejší pokles je skôr dôvodom na nákup ako na depresiu.
  4. Predstavujte si, že vaše akcie nie sú obchodované na burze, a všímajte si ich zisky: ak sú vo výške 6 – 7 % (v pomere k cenám akcií), je to veľmi pekné číslo a oveľa vyššie, ako poskytujú termínované vklady alebo bezpečné dlhopisy; tieto zisky by sa mali postupne premietnuť do cien akcií a/alebo dividend, teda do benefitu pre investora.
  5. Keďže na Slovensku i v Českej republike je slovo „akcia" spojené skôr s negatívnymi emóciami a so slovom „riziko", hovorme radšej o tom, že sa chceme podieľať na úspešnom biznise, chceme byť spolumajiteľmi stovky významných a prosperujúcich firiem; akcie sú len prostriedkom, ako sa stať spolumajiteľom akciovej spoločnosti. A tieto akciové spoločnosti reálne zarábajú. Takže namiesto vety „Akcie sú rizikové" si budem opakovať vetu „Som spolumajiteľom firiem, ktoré pekne zarábajú".
  6. Ako sme si už povedali – dobré veci potrebujú čas. Ak sa stotožníme s myšlienkou, že k investovaniu do akcií treba pristupovať ako k dlhodobému projektu, nebudeme nervózni po pár mesiacoch. Málokto z nás pozná spôsob, ako zarobiť rýchlo a ľahko. Prečo to teda očakávame od akcií? Napadá mi ešte jedno prirovnanie: keď čakáte dieťa, trvá to 9 mesiacov od počatia po pôrod. Nikomu nenapadne nútiť mamičku, aby porodila už po 8 týždňoch. Tam nám to príde samozrejmé, že niektoré veci sa nedajú urýchliť, tak si zvyknime aj pri akciách.
  7. „Prerábam peniaze!" – je často prvé, čo napadne človeku, ktorý vidí na výpise pri akciovom fonde zhodnotenie mínus 8 percent. Omyl: peniaze prerobíte (stratíte) len vtedy, keď stratu zrealizujete, t. j. ten fond naozaj predáte. Ale nikto vás nenúti predať ho. Nezabúdajme tiež na vyplatené dividendy – európske dividendové fondy dnes vyplácajú ročné výnosy približne 4 %. Ak ste takýto fond kúpili za 100 eur a po desiatich rokoch by mal hodnotu 90 eur, nie je pravda, že prerábate – výnosy za 10 rokov sú 40 eur, takže v skutočnosti zarábate 30 % (90 + 40 – 100 = 30).
  8. Ak ste sa už stotožnili s myšlienkou, že chcete reálne zhodnotiť peniaze a poraziť infláciu, neriešite, či akcie áno, ale aké akcie. Okrem indexových fondov, ktoré kopírujú svetové indexy, je niekoľko možností, ako znížiť riziko: môžete si kúpiť fond zameraný na defenzívne akcie alebo „low volatility" selekty. Ich volatilita (kolísavosť) je nižšia ako volatilita celého trhu, keďže vyberajú akcie, ktoré sú stabilnejšie a nereagujú tak výrazne na ekonomické cykly (napr. farmaceutické firmy, potravinárstvo, bežná spotreba...).
  9. Ak začínate s akciovým investovaním, urobte si pevný plán: vyčleňte si maximálnu sumu, ktorú chcete investovať, a tú ešte môžete rozdeliť na 3 diely a nakupovať postupne. Napríklad Karol Uvážlivý má finančný majetok v objeme 500-tis. eur. Vyčlení na investície do akcií 150-tis. eur, ale aktuálne zainvestuje len 50-tis. eur, ďalšie prostriedky má vyčlenené na dokupovanie pri poklese. Ak trhy klesnú o 10 percent, zainvestuje ďalších 50-tis. eur. Samozrejme, môže sa stať, že ostane len pri investícii 50-tis. eur, ak už k poklesu o 10 percent voči súčasným úrovniam nedôjde. Ale ide o legitímne rozhodnutie v prípade, ak sa klientovi zdajú momentálne akciové trhy „drahé". Navyše, je tam aj silný psychologický moment, lebo pri takomto pláne reálne rátate s poklesom o 10 percent, takže ste naň lepšie duševne pripravení ako niekto, kto si naivne myslí, že nakúpené akcie pôjdu len hore.
  10. Je zaujímavé, že aj pri investovaní dá veľa ľudí na rady svojich známych alebo podľahne rôznym módnym „investíciám", na ktoré ich nahovárajú neseriózne firmy: roboti, ktorí za vás obchodujú, forexové špekulácie s vysokou finančnou pákou, diamanty atď, atď. Vidina rýchleho zbohatnutia zatemní mozog a výsledkom sú často brutálne straty, v lepšom prípade zaplatené mastné poplatky bez reálnej pridanej hodnoty. Neverili by ste, koľko je takých prípadov aj medzi bohatými klientmi. Pritom mnohé investorské legendy odporúčajú nákup a dlhodobú držbu nízkonákladových indexových (teda akciových) fondov. Mimochodom, takéto fondy tvoria základ akciovej zložky našich portfólií. Aké má rácio podľahnúť presviedčaniu 25-ročného „mladého ucha" v obleku a kravate, ktorý vám ukáže zopár grafov, má nabifľovanú príťažlivú prezentáciu, ale jeho praktické skúsenosti sú takmer nulové? Podľa mňa je oveľa inteligentnejšie riadiť sa radami Warrena Buffetta, ktorý počas svojej takmer 70-ročnej kariéry ukázal, že to vie robiť...
Späť