sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Nie na každej myšlienke sa dá zarobiť
02.05.2017

Dobrá myšlienka potrebuje aj dobré riešenie alebo nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Človek je tvor rozumný. Väčšinou. S rozumom súvisia myšlienky. Niektoré stoja za pozornosť, niektoré nie. Ak sa prenesieme do sveta investícií, tak na niektorej myšlienke sa dá zarobiť. Schválne som napísal na niektorej.

Keď niekto verí nemeckej ekonomike, resp. nemeckým akciám, kúpi si nástroj, ktorý čo najefektívnejšie napodobní vývoj nemeckého akciového indexu DAX. Niekto ďalší sa zaľúbi do konkrétnej akcie, napr. do Google, tak si kúpi akcie tohto gigantu. Iný investor po dovolenke v Kanade verí jej ekonomike, teda sa rozhodne kúpiť si kanadský dolár, pretože verí v jeho posilnenie voči EUR.

Tieto 3 konkrétne idey spájajú rovnaké atribúty. Kým človeku nejaká myšlienka napadla, najprv získal určitú skúsenosť alebo vedomosť. Ich výsledkom je skoncipovanie investičnej myšlienky, ktorá sa zhmotní do nákupu konkrétneho nástroja. Ak investor kúpi čo najefektívnejší nástroj, pri týchto ideách možno očakávať jasný výsledok. Pri nemeckom akciovom indexe DAX spočíva jasnosť v tom, že ak index posilní o 10 %, aj nástroj (snažiaci sa kopírovať index DAX) vo vlastníctve investora zaknihuje identický výsledok. Podobné je to aj s akciou Google alebo kanadským dolárom. Google stúpne o 15 %, aj investícia investora stúpne o 15 %, atď. Len kvôli komplexnosti... ak cena týchto 3 aktív klesne, resp. oslabí, investor so svojím nástrojom dopadne rovnako. Ešte raz zvýrazním tú 100% koreláciu (príbuznosť, rovnakosť) ceny medzi Vašou ideou a konkrétnym nástrojom. Páči sa mi akcia Google, kúpim si ju. Páči sa mi kanadský dolár, kúpim si ho. Kupujete teda priame nástroje, ktoré s Vašou myšlienkou súvisia.

Samostatnou kategóriou investičných myšlienok sú tie, ktoré zvolené podkladové aktívum (komoditu, index) nekopírujú v pomere 1:1. Kupujete tzv. nepriame nástroje, ktorých vývoj sa môže líšiť od Vašej zvolenej idey. Chcete príklady?

  1. Ste presvedčení, že r. 2017 bude veľmi hektický. Skoro istotou pre Vás je to, že cena aktív bude kolísať, bude volatilná. Po rastoch budú nasledovať poklesy a naopak. Kúpite si teda nástroj, ktorý sa snaží kopírovať index volatility, a chvíľu máte pocit spokojnosti. Našli ste, čo ste hľadali. Nezaujíma Vás len rast alebo len pokles, staviate na časté zmeny. A čím väčšie zmeny, tým lepšie. To, čo kúpite, však nie je niečo priame. Je to čosi virtuálne. Už samotný index volatility je pre laika niečo ťažko uchopiteľné a nástroj, ktorý sa ho bude snažiť napodobniť, ani nehovorím.

  2. Veríte, že cena ropy bude stúpať. Teraz stojí 55 USD a Vaše presvedčenie je, že porastie k 80 USD. Nemáte však ropné tankery ani zásobníky, v ktorých by ste mohli skladovať skutočnú ropu. Kúpite si teda nejaký odvodený, virtuálny nástroj (derivát). Odvodený od budúcej ceny ropy. Je to futures (fjúčrs) na ropu, nie priamo (fyzicky) tá ropa.

  3. Pozdáva sa Vám, že úrokové sadzby v USA budú rásť. Dlhopisy majú však inverznú vlastnosť − keď úrokové sadzby stúpajú, ceny dlhopisov klesajú. Toto nechcete... kúpou dlhopisu by ste pri náraste úrokov totiž zaznamenali na cene dlhopisu stratu. Vy chcete zarobiť, takže nájdete nástroj, ktorý kopíruje úrokovú sadzbu. Ak rastie úrok, rastie aj cena Vášho aktíva. Ak narastú úroky na 10 rokov z 1,5 % na 3,0 %, Váš nástroj by mal zarobiť 100 %. Opäť si však neviete kúpiť niečo priame... opäť Vám neostane nič iné, len kúpiť futures na úrokové sadzby.

Cítite ten rozdiel? Ak sa Vám páči Google, tak si ho kúpite. Nič nepriame, nič odvodené. Keď veríte v rast ceny ropy, musíte si kúpiť futures. Nejde o to, že Vy si neviete kúpiť ropu za napr. 20 000 USD. Nekúpi si ju ani veľký investičný fond za milióny dolárov. Tiež nemá ako a kde skladovať milióny barelov ropy.

S kúpou futures na čokoľvek súvisia 2 hlavné problémy:

  1. Futures sú časovo limitované, na niekoľko mesiacov, resp. týždňov. Vaša idea však môže byť nadčasová, možno aj na niekoľko rokov. Keď sa skončí životnosť futures, treba kúpiť nové, treba ich „rolovať". A čím dlhšie sa Vaša predpoveď nerealizuje (napr. dlhšie čakáte, že konečne stúpne cena ropy alebo úrokov), tým viackrát musíte tie existujúce futures pred splatnosťou predať a kúpiť nové, čím strácate (pri každej kotácii je totiž spread, t. j. rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou).

  2. Cena futures je spravidla iná ako okamžitá (spotová) cena; cena americkej ropy WTI je dnes (13. 2. 2017) 53,45 USD, cena „decembrovej" ropy je 55,65 USD; rozdiel v cene je v podstate poplatok za virtuálne uskladnenie ropy (vo februári si kupujete decembrovú ropu); tomu rozdielu sa v odborných kruhoch hovorí kontango efekt.

Zjednodušene povedané, kontango efekt existuje skoro pri všetkých nepriamych nástrojoch. Ja som vybral kvôli názornosti iba 3 podkladové aktíva: ropu, index volatility a úrokové sadzby. Samozrejme, v žiadnej literatúre nenájdete pojem nepriamy nástroj. Je to môj terminus technicus na určitú skupinu finančných nástrojov.

Skúsim to ešte ilustrovať na športovom príklade: na to, či dá v zápase Real Madrid – FC Barcelona gól Cristiano Ronaldo alebo Messi, je v stávkovej kancelárii exaktný kurz. Vaša stávka na strelca gólu je priamym nástrojom. Dá gól, vyhráte podľa určeného kurzu. Nedá gól, nevyhráte. Keby sa však malo staviť na udalosť, ktoré mužstvo bude hrať krajší futbal, pričom pomocným ukazovateľom by bolo častejšie držanie lopty niektorého z mužstiev, väčší počet šancí či kľučiek, väčší potlesk divákov, menej faulov, viac hlasov v ankete divákov, to by už bolo tým nepriamym nástrojom, nie úplne a jednoznačne merateľným. Vaše očakávanie (ktoré mužstvo hralo krajší futbal by bolo iné ako oficiálny výsledok (vyhodnotený stávkovou kanceláriou).

Napokon poďme na grafy a čísla. Tie ukážu divergenciu (odklon medzi cenovým vývojom).

V grafe č. 1 je porovnaná cena ropy (bordová farba) s cenou nepriameho nástroja (sivá farba) za obdobie posledných 2 rokov. Kým cena ropy sa viac-menej nezmenila, cena onoho nepriameho nástroja klesla cca o 42 %.

V grafe č. 2 je porovnaná cena indexu volatility (bordová farba) s cenou nepriameho nástroja (sivá farba), tiež za obdobie posledných 2 rokov. Tu vidno dramatický rozdiel. Kým hodnota indexu oproti februáru 2015 klesla cca o 23 %, hodnota nepriameho nástroja strmhlav padla o 84 %.

V grafe č. 3 je porovnaná hodnota 10-ročného výnosu v USD (bordová farba) oproti nepriamemu nástroju (sivá farba). Úroková sadzba vzrástla o necelú 1/5 oproti februáru 2015, cena nepriameho nástroja však oproti rovnakému obdobiu klesla o 1/10.

RESUMÉ:

Ak nadviažem na úvod článku... Niekedy dobrá investičná idea nemusí mať dobré riešenie. Kým sa Vaše nadšenie nerozmení na drobné (kým sa nepresvedčíte, či na Vašu ideu existuje efektívne riešenie v podobe efektívneho nástroja), predčasne nejasajte. Uvedené príklady ukazujú, že nie vždy to funguje. Skôr naopak. Myšlienka aj je dobrá, ale riešenie zlé, resp. môže aj fungovať, ale iba krátky časový úsek. Nie dlhodobo.

Ak ste verili v rast amerických výnosov so splatnosťou 10 rokov, z ich rastu ste nemuseli profitovať. Sadzby rástli, nástroj nie.

Ak ste verili, že trhy budú nepokojné, volatilné, tak ste prišli skoro o všetko. Volatilita na trhoch aj bola, ale nástroj smeruje k nule.

Ak ste boli presvedčení o cenovom návrate ropy, aj sa to udialo, ale z nástroja ste stratili takmer polovicu.

Čudné závery, však? Aj preto, ako hovorí Warren Buffett, investujme do toho, čomu  rozumieme.

Späť