sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Galéria s dverami otvorenými pre každého
22.03.2021

„Moderné umenie nemá byť záležitosťou len uzavretej skupiny fajnšmekrov“, myslia si Katarína Janáková a Zuzana Danková z DOT. Contemporary Art Gallery. S naším ďalším novým partnerom Privatbanka Exclusive Zone sme sa rozprávali o ich aktivitách, ale aj radách pre začínajúcich zberateľov.

Predstavte nám v krátkosti príbeh DOT. Contemporary Art Gallery. Kedy galéria vznikla a na čo sa špecializuje?

Naša galéria vznikla v decembri 2015 ako priestor pre súčasné slovenské výtvarné umenie, pričom vo svojich aktivitách sa zameriavame prioritne na mladšiu a strednú generáciu slovenskej maľby. Popri spolupráci s etablovanými menami aktívne vyhľadávame a predstavujeme aj perspektívnych umelcov nastupujúcej generácie, o ktorých sme presvedčení, že zaujmú teoretikov, kurátorov či zberateľov aj v budúcnosti. Aktuálne naša galéria zastupuje viacerých umelcov, medzi nimi napríklad Kristínu Mésároš, Jarmilu Sabovú Džuppovú či Juliu Haluzovú, autorku najdrahšieho predaného obrazu súčasného umelca na Slovensku.

Sme priestorovo najväčšia súkromná galéria na Slovensku, a dovolíme si povedať, že aj najnavštevovanejšia.

Svoj program totiž nelimitujeme len na samotné výstavy, ale robíme celý rad ďalších eventov, na ktoré pozývame zvučné mená slovenskej výtvarnej scény s cieľom spopularizovať umenie čo najširšiemu publiku.

V čom sa Vaša galéria odlišuje od ostatných?

Vnímali sme, že svet umenia, a toho súčasného obzvlášť, je pre veľa ľudí stále vzdialený. Umenie je pre mnoho laikov stále ťažko uchopiteľné, často skryté za zvončekom zdanlivo neprístupných výstavných priestorov. Naša myšlienka bola od začiatku opačná – v našej galérii vyznávame koncept otvorených dverí. Aktívne k nám pozývame ľudí, snažíme sa ich edukovať, a začínajúcim zberateľom umenia tak približovať jeho východiská či zdroje. Z tohto bodu potom môžu prejsť k investičnému potenciálu.

V tomto duchu sme koncipovali aj samotný priestor galérie – pri vstupe vás víta kaviareň, v ktorej si môžete dať s priateľmi šálku kávy alebo pohár vína, samotné výstavné priestory sú o poschodie nižšie.

Čo by ste poradili začínajúcemu zberateľovi umenia?

Aby rozhodne išiel cez galériu. U nás dostane kvalifikované poradenstvo a garanciu, že umenie u nás v porovnaní s cenami v ateliéri nepreplatí, čo je samozrejmosťou každej serióznej galérie vo svete. S každým klientom pracujeme individuálne, a tým, že naše portfólio je naozaj široké, záujemcov vieme nasmerovať na také umenie, v ktorom sa takpovediac „nájdu”. Zakaždým ich však navigujeme tak, aby bola ich investícia zmysluplná, teda nech smeruje do dobrého umenia. Tým garantujeme, že sa im do rúk dostávajú kvalitné diela s potenciálom ich neskoršieho efektívneho zhodnotenia.

Samozrejmosťou pri kúpe je certifikát originality. Tým, že na trhu sme etablovaní a pravidelne navštevujeme rôzne veľtrhy a art markety, klientom vieme v prípade záujmu sprostredkovať aj kúpu umenia zo zahraničia alebo i tvorbu staršej slovenskej generácie.

V našej galérii sme za päť rokov našej existencie predali už stovky diel a v galerijnej praxi je zaužívané, že predané dielo sa na štítku označí červenou bodkou. DOT, teda v preklade bodku, sme si preto dali aj do názvu, a veríme, že i Vaši čitatelia si k nám prídu po tú svoju v podobe zaujímavého diela.

 


DOT. Contemporary Art Gallery

Lazeretská 13, Bratislava
Otváracie hodiny:
pondelok – piatok: 12:00 – 19:00
sobota: na vyžiadanie
www.dotgallery.sk

Späť