sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
ZAX: Sladký luxus s príchuťou originality
26.04.2023

Vedeli ste, že najlepšia pralinka na svete sa vyrába na juhu Slovenska v Komárne? Nielen o nej nám porozprávala jej tvorkyňa Zuzana Varga, ktorá vo svojej čokolatierskej dielni ZAX tvorí unikátne výrobky z čokolády, ktoré potešia nielen vaše chuťové poháriky, ale aj oči.

Predstavte nám príbeh vašej spoločnosti. Čo stálo za myšlienkou otvoriť si luxusnú čokoládovňu?

Na začiatku stála túžba po zmene. Spolu s manželom sme dovtedy pracovali v úplne inej sfére – v oblasti stavebníctva. Spolu sme tvorili interiéry od projektovania až po realizáciu a po troch dekádach strávených v tomto biznise sme snívali o zmene.

Vtedy sme ešte nevedeli, aká veľká táto zmena bude – čokoláda prevrátila náš dovtedajší život naruby. Dnes sme však radi, že sme sa na túto dráhu dali.

Ja som už v tom čase nejaké skúsenosti s čokoládou mala, išlo však skôr o amatérsku rovinu prameniacu z môjho nadšenia pre túto nádhernú a veľmi špecifickú potravinu. Samozrejme, absolvovala som niekoľko kurzov a veľa sa o tejto téme vzdelávala aj sama na internete.

Zároveň som na trhu cítila nedostatok kvalitných, naozaj prvotriednych sladkostí. Prvotný impulz venovať sa čokoláde na profesionálnej úrovni však prišiel od mojej rodiny a priateľov, ktorým moje čokolatierske výtvory veľmi chutili.

Začiatky podnikania určite neboli jednoduché. Čo všetko predchádzalo otvoreniu vašej čokoládovne?

Napriek tomu, že už v začiatkoch som mala konkrétnu víziu, čo chcem robiť a aké produkty chcem priniesť na trh, spolu s manželom som ešte pred otvorením strávila celú jar a leto roku 2019 cestovaním po najlepších čokoládovniach Európy a Ameriky. Jednoducho sme chceli vidieť na vlastné oči, ako čokoládu vyrábajú tí najlepší. Cestovali sme, cielene vyhľadávali miestne výrobne čokolády a prezreli sme si ich ponuku a technológie spracovania.

Niekedy v tom období vo svete na popularite získavali farebné pralinky. Ja som už predtým experimentovala s farbením čokolády a veľmi rýchlo som si našla v tejto technike veľkú vášeň. Už v začiatkoch som teda vedela, že moja čokoláda bude žiariť v nádherných farbách.

V dnešnej dobe totiž nestačí, aby bolo niečo len chutné, ale musí to byť aj krásne.

Pravdou je, že jedlo osloví najprv naše oči. A ak sa našim očiam jedlo nepáči, ťažko si ho dávame do úst.