sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Králi a aristokrati
04.05.2023

Dividendové investovanie je populárnou stratégiou pre dlhodobých investorov. Bohužiaľ, časť investorov sa dá zlákať na aktuálne vysokú dividendu a ignoruje jej udržateľnosť. A práve udržateľnosť je podstatou dividendovej stratégie.

Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami a siedmimi dolami, vládol starý kráľ… Nie, nebojte sa, nezablúdili ste k nejakej rozprávke. I keď v nasledujúcich riadkoch tohto článku narazíte na nejakých tých kráľov a aj aristokratov, nepôjde o rozprávkové bytosti. Pôjde o reálne firmy, ktoré však predsa len majú svoje čaro v podobe vyplácania atraktívnej dividendy. A to je soľou nad zlato pre dividendové investovanie a vodou na mlyn pre dividendových investorov.

Nuž ale čo je vlastne dividendové investovanie? Možno bude lepšie začať od Adama, resp. začnime tým, čo to je dividenda. Manažment firmy má niekoľko spôsobov, ako naložiť so ziskom, ktorý firma generuje. Firma môže kapitál použiť buď na rozšírenie svojho podnikania investíciou do vlastnej firmy či akvizíciou inej. Alebo môže zisk priamo posunúť akcionárom, či už spätným odkupom akcií, alebo vyplatením dividend. A to nás práve zaujíma. Dividenda je teda podiel na zisku spoločnosti, ktorý firma vyplatí svojim akcionárom.