sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Ak investujeme vlastné peniaze, tak sú pre nás drahšie ako tie cudzie
27.05.2010

Mnohí si dáme za pravdu, že práca s peniazmi je jedna z najnáročnejších. Ak chcete dobre a správne investovať, musíte sledovať viacero faktorov, ktoré následne ovplyvňujú zisky, ktoré z nich chceme mať. Mojou prácou je individuálne poradiť tam, kde možno niekedy prehliadnete, že je príležitosť peniaze správne zhodnotiť.

Základným pravidlom, keď sa človek ide baviť o investíciách, je dozvedieť sa všetky potrebné informácie. Samozrejme nezanedbateľná je aj dôvera, ktorú ja a môj klient medzi sebou máme. Potom môžeme hľadať riešenie. Dôležitým pravidlom pri poskytovaní individuálneho poradenstva je, že vaše peniaze si zaslúžia pozornosť a najmä fundované rady. Preto som pri svojej práci vždy pripravený odpovedať na otázky, a byť pripravený vysvetliť všetky detaily, ktoré na mňa môj klient adresuje.

Nedávno som mal diskusiu na tému kúpy bytu. Možno aj vy rozmýšľate tak, že keď ste si našetrili istú sumu peňazí, z ktorej by ste si ho chceli zafinancovať, tak ho okamžite aj z týchto peňazí musíte kúpiť. Tu je však prvý paradox, o ktorom mnohí nevedia. Dôležitým pravidlom je, že keď použijete na kúpu vlastné peniaze, tak si ich do istej miery umŕtvujete. Z tohto dôvodu som odporučil kombinovať vlastné financovanie s cudzím – teda vlastné peniaze spolu s požičanými z banky. Totiž, keď máte voľnú hotovosť na svojom účte, tak viete reagovať na zaujímavé investičné príležitosti. V praxi to znamená, že každá investičná situácia, čo sa vám ponúkne, môže byť zrealizovateľná, len keď máte voľnú likviditu. Kombinácia použiť prostriedky banky, aby vám zostali voľné peniaze „po ruke“, vám zabezpečia slobodu pri možnej investičnej šanci.

S klientom som teda prebral danú možnosť – na kúpu bytu použiť peniaze banky vo forme úveru, a tie ktoré mal klient u nás vložené na účte sme nechali ďalej pracovať. Pri nových investičných zámeroch, je preto vždy dobré si zistiť, aká je priemerná výkonnosť vášho portfólia, teda peňazí, ktoré máte viazané na účte. Aktuálna cena kolaterizovaného kontokorentu v Privatbanke je do 4%, pričom priemerný výnos, ktorý sme dosiahli za minulý rok bol 5,98%.

Predsa len na lepšie priblíženie: Ak máte na účte 500 000 euro a kúpite byt za 200 000 euro, zostane vám celkom 330 000 euro. V našom príbehu sa nám podaril šťastnejší koniec – peniaze zostali na účte a stále pracovali, pričom sa z nich splatil úver a zároveň klient už vlastnil aj nový byt. Preto sa oplatí, keď vám niekto správne poradí.

Späť