sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Budúcnosť nie je jasná
26.05.2010

Vo svetovej ekonomike sa (vraj) podarilo obnoviť dôveru. Kľúčový faktor akejkoľvek ekonomickej aktivity aspoň z krátkodobého hľadiska. Ľudia vo svojich domácnostiach alebo vo firmách už teraz môžu predvídať a podľa toho aj konať. A podľa toho konajú aj politici a aj tí, ktorých menujú a dosadzujú – centrálni bankári. Preto budú míňať peniaze aj doteraz nenarodených, lacné peniaze dajú aj tým, ktorí si ich vážiť nevedia – veď kto si to bude neskôr pamätať. Momentálne sa teda báť nemusíme.

Čo  však v horizonte povedzme päť, desať a viac rokov? Na čo sa treba pripraviť? Do čoho investovať už dnes? Úrokové sadzby sú na minimách a ešte tam nejaký čas budú. To znamená, že nateraz zabudnime na money market ako investičnú príležitosť a zatiaľ si ho nechajme v talóne len ako ochranu pred poklesom trhu. Krátkodobé  dlhopisy kopírujú očakávania úrokovej sadzby a tam viac –menej platí to čo pri money markete. Dlhšie dlhopisové výnosy zase kopírujú inflačné očakávania a s tým súvisiace sadzby. Sadzby už nižšie ísť nemôžu, prekvapiť môže len tým, že budú rásť. Alebo aj tým, že zostanú nízko dlho? V každom prípade, vlády potrebujú nízke výnosy a stabilné príjmy do svojich rozpočtov, centrálne banky nízku infláciu a firmy tržby. Dosť komplikované aj bez ďalšieho zadlžovania. Dlhodobo asi vyhrajú nízke výnosy. Samozrejme, ak Vám nie je jedno, či je Vám emitent dlhopis aj splatí...

Akcie sú tou najvzrušujúcejšou časťou trhu, ktorej rozumieme(...). Zdá sa, že sú viac – menej hedžované zdola – nebojácne centrálne banky a vlády budú tlačiť peniaze, „grantovať“ a aj garantovať. Alebo sa aspoň prihovárať. Dlhodobo to však nestačí, treba sa poistiť – investovať do skutočne dobrých akcií. Tie možno príliš vysoko nevyletia, ale ani príliš nízko nepadnú. Dobrý dividendový výnos je dobrý. Aj juhovýchodná Ázia by nemusela byť zlá – rastie z mála, ľudia sú pracovití a vlády ambiciózne. Dlhodobo zvíťazí aj dobrý nápad. Nevadí, že firma má teraz málo práce, aspoň má viacej času na premýšľanie. A aj jednoducho – musí....Technologické firmy môžu byť celkom dobrou voľbou. Navyše ich vysoké dane doma neohrozia – vedia sa zbaliť veľmi rýchlo.

Meny nie sú bežec na dlhé trate. Áno, platí, že výkonnejšia ekonomika má spravidla menu postupne tvrdšiu. Nie je to však, bohužiaľ, jediný faktor. Preto meny nechajme v dlhom výhľade radšej bokom.

Späť