sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Austrálska kengura, brazílska káva, či turecký med?
30.11.-0001

Investorov trápia nízke výnosové úroky. Efekt z toho, že na začiatku roka si mohol každý účastník trhu kúpiť (za vlastné alebo lacno požičané peniaze) dobré aktívum za pekný výnos, na ktorom už slušne zarába, už postupne vyprcháva. Keď si kúpil v januári slovenský štátny dlhopis so splatnosťou 5 rokov za cenu 100 %, tak dnes ho môže predať za 112,5 %. Pekný zisk za cca 9 mesiacov, nie? Na finančnom nástroji, ktorý má nízke kreditné riziko (čo je pre Slováka bezpečnejšie než štátny dlhopis jeho vlastnej krajiny?), nulové menové riziko (či už dostane pri splatnosti €, alebo SKK, stále to bude mena, v ktorej dostáva príjem a má aj výdavky) a ktorého úrokové riziko pri súčasnom marazme na finančných trhoch je tiež neveľké (pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb je skutočne nízka). Ale aby som bol proeurópan, tak porovnateľne sa dalo zarobiť aj na bulharskom štátnom dlhopise. Dokonca za kratšie obdobie. Od júla dodnes sa vyšplhala cena zo 100 % na 109,5 %. Ozaj, viete, že cena 2,5-ročného dlhopisu portugalských štátnych železníc narástla od júla zo 63 % na 90 %?

Kam teraz investovať, keď už skoro všetkému narástla cena? Investori idú viacerými smermi. Buď kupujú to, čo je veľmi rizikové a ešte mu tá cena až tak nenarástla, pričom predpokladajú, že sa postupne na toto aktívum vrhnú ostatní investori, alebo čakajú na (zdravú) korekciu, ktorá zatiaľ neprichádza. Tí konzervatívni sa prispôsobili situácii a kupujú si to čo kedysi, ale za výrazne nižšie výnosy. Napríklad ten 5-ročný slovenský štátny dlhopis. No s výnosom 1,45 %, čo je v porovnaní s januárom o 3,25 % menej. Ďalšia skupina investorov si povedala, že pri týchto výnosoch sa oplatí podstúpiť riziko akcií, ktoré vyplácajú veľmi peknú dividendu (3 – 6 %), čo je výrazne viac ako dlhopisový výnos. No a posledná skupina sa pokúša vrhnúť na dlhopisy krajín, ktoré majú vyššie úrokové sadzby, takže investorom poskytujú pekný výnos 4 – 7 %. Má to však svoje ALE. Podstupujú menové riziko. Darmo dostanú za 3-4 roky na brazílskom dlhopise v lokálnej mene (brazílsky reál) 18 – 24 %, keď oslabenie meny (BRL) im môže celý výnos „zhltnúť“. Rovnako je to aj s tureckou lírou –TRY, mexickým pesom – MXN alebo austrálskym dolárom – AUD.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Nestačí sa pozrieť na pekný výnos, ale treba si tiež všímať  menové riziko. Ak táto výnosovo atraktívna mena posilní, tak vám môže výsledný výnos ešte dodatočne narásť. Ak však oslabí, tak podľa intenzity oslabenia vám môže výsledný výnos klesnúť alebo dokonca sa otočiť do straty. Napokon pozrite si sami, ako sa vyvíjali uvedené meny voči € za posledných 5 rokov.

1) EURTRY – za posledný polrok mierna pozitívna korekcia, ale celkovo trend oslabovania

Zdroj: Bloomberg

2) EURBRL – po veľmi volatilnom priebehu je reál na hodnote spred 5 rokov

Zdroj: Bloomberg

3) EURAUD –  okrem po-Lehmanovskej krízy je trendom postupné posilňovanie AUD

Zdroj: Bloomberg

4) EURMXN – po niekoľkých vlnách vidno trend pozvoľného oslabovania pesa

Zdroj: Bloomberg

 

 

 

Späť