sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Čo poviete na investíciu s garantovaným výnosom 9 % p. a.?
18.12.2012

Úrokové sadzby v eurozóne sa dostali na historické minimá, na čo si niektorí ľudia zvykajú veľmi, veľmi ťažko. Kým kedysi boli bežné výnosy 5 – 6 % p.a., dnes si musia privykať na dve, tri percentá. Nečudo, že niektorí hľadajú „zázračnú“ investíciu a nadchnú sa pri pohľade na takýto nápis (pôvodne v nemčine):

garancia výnosu 9 % p.a. (investícia na 10 rokov)

Pri nápise je krásny sugestívny obrázok vrtule (asi veterná elektráreň).

Nepísal by som o tom, keby som za posledné dva týždne nedostal e-mailom minimálne päť podobných ponúk, kde klienti vážne zvažovali investíciu. Tak som im položil nasledujúce otázky:

  • Viete, akí ľudia stoja za tým projektom? Majú už za sebou úspešné projekty a skúsenosti?
  • Čím je vysoký výnos garantovaný – reálnym majetkom, alebo budúcimi (neistými) výnosmi?
  • Ide o dividendový výnos, alebo výnos z dlhového papiera (kupón)?
  • Má tento projekt nejakú históriu, alebo ide o nový projekt (projekt na zelenej lúke)?
  • Má firma, ktorá ponúka takýto výnos, auditované výsledky? Ak áno, kto robí audit?
  • Viete, koľko má firma vlastných zdrojov a koľko si požičala? Viete, že čím viac si požičala, tým väčšie riziko nesú veritelia (teda tí, čo jej požičali?)
  • Má firma majetok aspoň v takej výške, ako sú jej záväzky? (Na Slovensku sa veselo predávali dlhopisy firmy, ktorá bola v predlžení: teda jej majetok ani len nepokrýval záväzky.)
  • Viete, aká je skutočná (trhová) hodnota majetku firmy?

… a takto by som mohol ešte dlho pokračovať.

Podstata je v tomto:
Výnos, akýkoľvek lákavý, sám osebe nehovorí vôbec, ale vôbec nič. Investíciu možno posúdiť len pri súčasnom posúdení výnosu, rizika a likvidity investície.

Poľahky vám nájdem investíciu s výnosom, aký si poviete: chcete 20 % za rok? Málo? Tak 30 %? Bez problémov. Nájdem certifikát, ktorý poskytne 30 % za rok, ak kurz EUR/USD nebude ani raz pod 1,30. Ale zároveň vám poviem, že prídete o 50 % svojej investície, ak sa čo len raz dotkne tejto hranice. Beriete? Asi sa budete báť.

Úspešné investovanie nie je o výnose. V skutočnosti je o hľadaní dobrého pomeru medzi rizikom a výnosom. Ak o investícii nemám dostatok informácií, radšej neinvestujem. Ak nemám odpovede na uvedené otázky, nie je to investícia, je to hazard. Raz som jednému klientovi povedal: „Ak vyhodíte von oknom stoeurovú bankovku a budete čakať, že k vám tým istým oknom priletí 120 eur, čo si o vás pomyslia? Minimálne, že ste naivný... A rovnako naivné je investovať kamsi len preto, že tam vidím 9 %.“

Takže na záver: nedajte sa ohúriť vysokým výnosom; najprv si vyberte investície, ktoré majú zmysel, o ktorých máte dostatok informácií, ktorých riziko je konkrétne pre vás prijateľné. Zistíte, že tá množina sa poriadne scvrkla a až teraz má zmysel pozerať sa na výnos…

Späť