sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Transparentne a „zadara“
18.03.2013

Možno sa vám dostala do očí vtipná reklama na jedného z českých mobilných operátorov, v ktorej vystupuje ako tréner skokanov na lyžiach chorvát Zadar. Autori potom pracujú s týmto menom a definujú, ktoré služby v rámci zaplateného paušálu majú ich klienti zadarmo. Ak vám v predchádzajúcej vete niečo prekáža, potom tušíte správne. V dnešnej dobe, žiaľ, nič nie je zadarmo a súkromne sa domnievam, že ešte dlho nič nebude. To tzv. zadara je zahrnuté v spomenutom paušále.

Prečo táto téma v oblasti, kde sa za peniaze pýtajú peniaze? V poslednom čase som sa viackrát stretol s porovnaním niektorých bánk s tým, že tieto začali svoje pomerne sofistikované služby ponúkať s nulovým poplatkom. Pretože si myslím, že sofistikované služby zadarmo ponúkať jednoducho nejde, pozrel som sa na daný problém bližšie.

Vezmime si operáciu nákup a predaj cenných papierov. Našou filozofiou je účtovať jasne definovaný poplatok, ktorý je predmetom dohody medzi klientom a bankou, je jasne stanovený a uvedený v danom pokyne. Na prvý pohľad to, samozrejme, klienta zabolí, pretože poplatky nikto z nás nemá rád, následne však kupuje najlepšie, ako sa na trhu dá.

Ako by bolo možné realizovať túto transakciu zdarma? Stačí, ak uvedený poplatok nejakým spôsobom zapracujete do ceny alebo výnosu, alebo spreadu medzi nákupnou a predajnou cenou. Tam sa následne dajú robiť veľké kúzla, o ktorých klient nemá ani poňatie. A podľa známeho hesla (ktoré by však malo platiť niekde inde) „čo oči nevidia, srdce nebolí“ sa potom veselo tvrdí, že služby, ktoré sa inde platia, sú zadara. Priatelia, pravda je taká, že nie sú...

Elektrina, odvody, zamestnanci zadara nie sú. Ostaneme pri preferovaní účtovania poplatkov, kde presne viete, na čom ste. Nie je to síce zadara, ale je to fér.

Späť