sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
VIP Travel: Dovolenka pre náročných
01.08.2022

Kam tento rok na dovolenku? Spýtali sme sa toho najpovolanejšieho – Alana Kotalu, majiteľa cestovnej kancelárie VIP Travel, ktorý nám odporučil zopár osobných cestovateľských tipov.

Inú otázku na úvod ste ako majiteľ cestovnej kancelárie snáď ani neočakávali – kde ste sa boli pozrieť naposledy?

Naposledy som bol v Abú Dhabí. Nedávno sa totiž pre našincov otvorila príležitosť letieť tam priamo z letiska z Viedne bez transferu v Dubaji. Oproti tomuto známejšiemu mestu je Abú Dhabí o poznanie pokojnejšie a aj tamojšia architektúra má striedmejšiu mierku. Na najkrajšej pláži Saadiyat Island sú hotely výškovo regulované na maximálne päť poschodí. Aj napriek pokojnejšej atmosfére toto mesto ponúka množstvo príležitostí na športové i kultúrne vyžitie – koniec koncov je to hlavné mesto Spojených arabských emirátov.

Navštíviť môžete napríklad vyhlásený Ferrari World, park s priľahlým pretekárskym okruhom, dejiskom závodov Formuly 1, pobočku slávneho parížskeho múzea Louvre, ktorá už z diaľky zaujme svojou architektúrou, alebo dych berúcu mramorom obloženú mešitu šejka Zayeda, ktorá vnútri skrýva najväčší koberec na svete s rozlohou neuveriteľných 5 800 štvorcových metrov. Samozrejme, hlavným lákadlom ostáva krásna, desať kilometrov dlhá pláž Saadiyat Beach s bielym pieskom evokujúca svojím charakterom destinácie typu Maldivy.

Tohtoročné leto sa aj v súvislosti s koncom protipandemických opatrení bude u našincov niesť v duchu cestovateľskej horúčky. Vaša cestovná agentúra cieli na bonitnejšiu klientelu. Zmenili sa za posledné dva roky ich cestovateľské zvyklosti? Aké destinácie sú teraz „hot“?

Obrovský záujem o dovolenky, samozrejme, vnímame aj my. Zvýšený dopyt sa začal už na prelome rokov v zime, pričom prím hrali práve Maldivy, ktoré boli v tom čase z pandemického hľadiska najbezpečnejšia destinácia. Teraz pred letom sa záujem ešte znásobil, pričom už v súčasnosti môžeme povedať, že najlepšie hotely v top lokalitách sú takmer kompletne obsadené.

Počas pandémie sa cestovateľské zvyklosti bonitnej klientely jemne posunuli smerom od veľkých hotelov k samostatne stojacim súkromným vilám a chaletom, ktoré im poskytli maximum súkromia. Mnohí si na to zvykli a takúto formu oddychu vyhľadávajú aj teraz. Z geograficky nám najbližších destinácií spomeniem dovolenkový vilový rezort patriaci pod sieť hotelov Kempinski v mestečku Umag v severnej Istrii. Ide naozaj o luxusnú záležitosť – vily majú rozlohu 800 štvorcových metrov, nájdete v nich až päť spální s vlastnými kúpeľňami, vlastné fitnescentrum či saunu a disponujú súkromnou záhradou a veľkým vyhrievaným bazénom. V prípade záujmu môžete využiť služby osobného kuchára alebo si ísť zahrať golf či tenis na ihriská a kurty v areáli.

Aké dovolenkové tipy ďalej od Slovenska by ste dali našim čitateľom? Povedzme v Stredomorí?

Pre milovníkov Grécka odporúčam luxusný dovolenkový rezort Myconian Collection na Mykonose. Hoci sa tento ostrov spája s bujarým nočným životom, samotný rezort poskytuje dostatok pokoja – budovy komplexu sú umiestnené kaskádovito na kopci priamo nad pokojnou pieskovou plážou Elia Beach a poskytujú naozaj spektakulárne výhľady. Pokojnejšie povahy môžu teda dovolenku stráviť v prémiovom komforte dovolenkového komplexu, zábavychtiví si na svoje prídu na iných častiach ostrova bez toho, aby ich v samotnom rezorte obťažovali davy a hluk z nočných diskoték. Milovníci gastronómie sa môžu tešiť na reštaurácie svetových mien – Zuma, Nusr-Et Steak, Budha Bar...

Veľmi príjemná dovolenka pre náročných však môže byť aj v našincami hojne navštevovanom Turecku. Tu odporúčam okolie historického mesta Bodrum, kde sa nachádzajú špičkové hotely ako Kempinski, Six Senses alebo Mandarin Oriental, nejde teda o klasické masové all inclusive ubytovanie, ale o naozaj špičkový komfort s nádhernými plážami a prvotriednymi službami.

Máte niečo aj pre milovníkov exotiky?

Z exotických zájazdov dávam do pozornosti kombináciu safari a luxusnej plážovej dovolenky.

Prvých 4 až 6 dní byť v známom národnom parku Serengeti na severe Tanzánie, v ktorého srdci sa na brehu rieky nachádzajú luxusné bungalovy Four Seasons. Priamo zo svojej súkromnej terasy môžete počas raňajok pozorovať slony, pričom v júli a auguste prebieha v tejto oblasti migrácia miliónov divokých zvierat. Ich pozorovanie na výletoch do savany je naozaj nezabudnuteľný zážitok.

Zvyšok dovolenky by ste strávili na populárnom ostrove Zanzibar, ktorý je známy nádhernými bielymi plážami a prémiovými rezortmi s úrovňou služieb, ktoré uspokoja aj najnáročnejšiu klientelu. Nudiť sa tam určite nebudete – na svoje si prídu milovníci vodných športov, zábavy i potápania.

Náš rozhovor opäť ukončíme osobným tipom. Kde plánujete stráviť tohtoročné leto?

Svoje letá už tradične trávim na mori na katamaráne. Posledné asi tri roky moja voľba  padla na Grécko, keďže chorvátske prístavy mi prišli na môj vkus už príliš preťažené. Aj toto leto sa preto plánujem plaviť v okolí ostrova Kefalónia južne od Korfu.

Katamarán pre mňa predstavuje ideálne leto – dovolenka sa nesie v príjemnom komornom duchu len s asi ôsmimi ľuďmi na palube a s posádkou, teda kapitánom.

A čas na mori možno využiť aj aktívne, napríklad vodným lyžovaním, keďže k dispozícii je aj motorový čln. Večery potom trávim v kruhu blízkych v niektorej dobrej prístavnej reštaurácii, ktorých je v Grécku neúrekom.

Keďže mám rád aktívne dovolenky, určite strávim časť leta aj v Rakúsku na horách v okolí Schladmingu – bicyklovaním, turistikou, raftingom...

 


Autor: Alan Kotala

 

Späť