sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG

Prečo je zlato v kurze?
17.07.2024

Ľudia sa zlatom zaoberajú už tisíce rokov a od staroveku slúži ako stabilný uchovávateľ hodnoty. Aj dnes môže zlato generovať pôsobivé výnosy – ale len vtedy, keď sú trhové podmienky optimálne.

Zistiť viac

Slovensko a Česko sú nám už malé
11.07.2024

Máme obrovský apetít rásť a pozeráme sa po ďalších trhoch, prezrádza v rozhovore Marián Slivovič, partner skupiny Penta a predseda dozornej rady Privatbanky. Predstavil nám tiež zaujímavú investičnú novinku, keďže skupina Penta sa po tridsiatich rokoch od svojho založenia vôbec po prvýkrát otvára externým investorom a plánuje otvoriť svoj historicky prvý fond.

Zistiť viac

Luxusné odevy ušité s vášňou v srdci
23.05.2024

Naše podnikanie sme nikdy nestavali s cieľom rýchlo a ľahko zarobiť a možno aj preto sme na rozdiel od konkurencie prežili, prezrádza v rozhovore Marek Liso, majiteľ luxusnej pánskej módnej značky Marco Mirelli. Porozprával nám o úskaliach módneho biznisu a ponúkol tiež zopár rád pre začínajúcich podnikateľov.

Zistiť viac

Problémy Panamy a Suezu sú dôkazom, že proti silám prírody nemáme šancu
16.05.2024

Na konci roka 2023 svet vyzeral, že sa dokázal vyrovnať s démonom inflácie, ktorej negatívne dôsledky nielen znížili kúpnu silu ľudstva, ale zároveň spomalili globálny dopyt a tým aj hospodársky rast. Inflačné mole výrazne nahlodali peňaženky spotrebiteľov, no so spomaľujúcim sa dopytom a hospodárskym rastom potemnela aj budúcnosť tržieb firemného sektora.

Zistiť viac

Geopolitické vrásky
10.05.2024

Možno sami máte pocit, že svet je horším miestom na život ako kedysi, že demokracia vo svete sa zhoršuje. Úprimne, za časť pocitu určite môže klasický spomienkový optimizmus, keď sa nám veci v minulosti zdali lepšie ako dnes, ale na druhej strane aj demokraciu možno objektivizovať – parametrizovať, hodnotiť a porovnávať.

Zistiť viac

Slovákov učím kávovému remeslu
30.04.2024

Za bratislavské kaviarne sa rozhodne nemusíme hanbiť, prezrádza v rozhovore Filip Beňo, zakladateľ značky Make it better, ktorá ponúka baristické kurzy i profesionálne poradenstvo pre majiteľov gastroprevádzok. Okrem kávy sme sa rozprávali aj o jeho podnikateľských začiatkoch i o tom, čo chystá do budúcnosti.

Zistiť viac

Dlhopisy? Ešte stále nie je neskoro
23.04.2024

Ľudia sa v súčasnosti zaoberajú množstvom udalostí a javov. Od geopolitických udalostí vo svete (ktorých pribúda) cez teplú zimu až po klesajúcu infláciu, ktorá by mohla v konečnom dôsledku pomôcť poklesu úrokov na hypotékach. Inflácii a úrokovým výnosom sa v tomto článku povenujeme viac.

Zistiť viac

Cesta za zdravím musí byť cestou bez prekážok
18.04.2024

Nová Nemocnica Bory vzbudzuje rešpekt v celom stredoeurópskom regióne, hovorí Peter Lednický, generálny riaditeľ medzinárodného holdingu Penta Hospitals International. Porozprával nám o zdravotníckom biznise v krajinách, v ktorých holding pôsobí, i o tom, na čo sa v tomto smere môžu tešiť pacienti na Slovensku.

Zistiť viac

Súčasné umenie nemá byť strašiakom
12.03.2024

Sme galéria s dverami otvorenými naozaj pre každého, hovorí v rozhovore Zuzana Danková, kurátorka a majiteľka bratislavskej galérie DOT. Contemporary Art Gallery. Porozprávala nám o tom, prečo slovenské súčasné umenie stojí za to a prečo sa doň oplatí investovať.

Zistiť viac

Masaryčka – nové sídlo pobočky Privatbanky v Českej republike
08.02.2024

Rozhovor s Ing. Alexandrom Cetlom, zástupcom riaditeľa pobočky v Českej republike.

Zistiť viac

Dizajn s dušou Slovenska
26.01.2024

Folklór pre mňa znamená uvedomenie a hrdosť, hovorí Jana Kamenská, horlivá propagátorka slovenskej ľudovej tvorby a majiteľka značky Kamenská – Dizajn s dušou Slovenska, ktorá sa už vyše dekádu špecializuje na výrobu úžitkových predmetov s odkazom na históriu našich predkov. Rozprávali sme sa s ňou o jej tvorbe, zdrojoch jej inšpirácie i plánoch do budúcna.

Zistiť viac

Príbeh Dr.Max – zákazník na prvom mieste
16.01.2024

Lekárenská sieť Dr.Max, patriaca do portfólia finančnej skupiny Penta, už od svojho vzniku významne ovplyvnila lekárenský segment nielen u nás, ale aj v mnohých ďalších krajinách Európy. Kombináciou prvotriednych služieb, inovácií, širokej dostupnosti a priaznivých cien si sieť postupne vydobyla pozíciu európskej trhovej dvojky. Čo všetko stojí za jej úspechom a aké sú jej plány do budúcna?

Zistiť viac

Ľútosť nad brexitom: Pochopili Briti, že spravili chybu?
09.01.2024

Britskí voliči v súčasnosti tvrdia, že by v novom referende hlasovali za opätovné pripojenie k EÚ. Až teraz im jasne dochádza, že odtrhnutím od EÚ stratili najmä prísun pracovnej sily, na čo doplácajú parciálne sektory ekonomiky vrátane zdravotníctva.

Zistiť viac

Do čoho neinvestujeme
02.01.2024

Mnohí z nás majú obľúbené aktíva, do ktorých investujú. Pre niekoho je zaujímavá nejaká „trendy“ kryptomena, iný sa spolieha na klasický dlhopis alebo akciu. My v Privatbanke sa orientujeme na dlhodobý výsledok, kde hľadáme najlepší pomer rizika, výnosu a likvidity na trhu. Preto do niektorých aktív jednoducho neinvestujeme alebo ich kupujeme len za veľmi špecifických okolností.

Zistiť viac

Výber luxusných nehnuteľností nepozná hranice
06.09.2023

Hľadáte nový trvalý alebo prechodný domov vo forme vysnívanej rezidencie pre rodinu alebo chcete tráviť letá vo vlastnom luxusnom apartmáne niekde pri mori? S medzinárodnou realitnou kanceláriou Sotheby’s International Realty budete vždy na dobrej adrese.

Zistiť viac

Mincovňa Kremnica: Historický unikát, ktorý má cveng po celom svete
23.08.2023

Vedeli ste, že najstaršia nepretržite fungujúca mincovňa na svete je u nás v Kremnici? Mincami v nej vyrazenými platíme nielen my na Slovensku, ale aj v desiatkach krajín po celom svete. O jej histórii o plánoch do budúcnosti, ako aj o investičných príležitostiach, ktoré mince ponúkajú, sme sa rozprávali s Vlastimilom Kalincom, riaditeľom Mincovne Kremnica.

Zistiť viac

Nemocnica Bory – najväčší projekt v zdravotníctve
03.08.2023

Nová koncová Nemocnica Bory v Bratislave, ktorú v marci tohto roka otvorila skupina Penta, stála 250 mil. EUR, ročne plánuje takmer 35-tisíc hospitalizácií a zamestná 1 500 ľudí. V rozhovore s jej generálnym riaditeľom Ľubošom Lopatkom sme diskutovali nielen o výnimočnosti tohto projektu a fungovaní počas prvých mesiacov po otvorení.

Zistiť viac

Ako investovať do akcií a pokojne spávať
27.07.2023

Ľudia, ktorí svoje úspory neinvestujú na akciovom trhu, zvyčajne poukazujú na veľkú rizikovosť akcií a obavu zo straty investovaného kapitálu. Je takýto postoj odôvodnený?

Zistiť viac

Je pre nás eutanázia spaľovacích motorov hrozbou alebo príležitosťou?
20.07.2023

V roku 2021 počet osobných automobilov poháňaných výlučne batériami v členských štátoch EÚ presiahol 1,9 milióna, čo bolo približne 37-krát viac ako v roku 2013 a 5-krát viac ako v roku 2018. Vývoj a výskum spaľovacích motorov je už dnes pre automobilky uzavretou kapitolou a kapacity sú presmerované na batérie a nové mechanické prvky.

Zistiť viac

Konzervatívny, vyvážený aj dynamický. Každý investor si príde na svoje
17.07.2023

Úrokové sadzby sú na najvyšších úrovniach od roku 2008. Prečo je teraz tá správna chvíľa na tvorbu portfólia? Veľmi dlho nebula situácia pre konzervatívnych a vyvážených investorov takáto priaznivá, no na svoje si prídu aj tí dynamickejší investori.

Zistiť viac

Digitálne euro
10.07.2023

Prvé mince na svete pochádzajú z Lýdskej ríše z roku cca 650 pred Kristom a našli sa v Artemidinom chráme v Efeze na západe dnešného Turecka. Boli zo zlata a so znakom zvierat, razil ich štát. Mince umožnili všeobecnú výmenu tovarov aj služieb, rast obchodu a blahobytu.

Zistiť viac

TheConcierge: S nami nie je nič nemožné
29.05.2023

Využívajte voľný čas na to, čomu sa chcete venovať, a starosti nechajte na nás, hovorí v rozhovore Ondrej Vilinovič, spoluzakladateľ firmy TheConcierge, a dodáva, že služby osobného asistenta nemusia byť nevyhnutne len o luxusných výstrelkoch, ale čoraz viac klientov oceňuje pomoc vo sférach týkajúcich sa úplne bežného života.

Zistiť viac

Populácia Číny klesá, no zatiaľ to nie je žiadna katastrofa
16.05.2023

V Číne dochádza k historickej zmene, ktorá bude mať dlhodobý vplyv na domáce aj globálne hospodárstvo. Podľa jej štatistického úradu sa celkový počet obyvateľov krajiny v roku 2022 znížil o 850-tisíc na 1,412 miliardy. To síce predstavuje len nepatrných šesť stotín percenta, no ide o prvý pokles od roku 1961, keď v krajine zúril veľký hladomor.

Zistiť viac

Králi a aristokrati
04.05.2023

Dividendové investovanie je populárnou stratégiou pre dlhodobých investorov. Bohužiaľ, časť investorov sa dá zlákať na aktuálne vysokú dividendu a ignoruje jej udržateľnosť. A práve udržateľnosť je podstatou dividendovej stratégie.

Zistiť viac

ZAX: Sladký luxus s príchuťou originality
26.04.2023

Vedeli ste, že najlepšia pralinka na svete sa vyrába na juhu Slovenska v Komárne? Nielen o nej nám porozprávala jej tvorkyňa Zuzana Varga, ktorá vo svojej čokolatierskej dielni ZAX tvorí unikátne výrobky z čokolády, ktoré potešia nielen vaše chuťové poháriky, ale aj oči.

Zistiť viac

Inflačná bublina sa zmenšuje len pomaly
18.04.2023

Dnešná vysoká inflácia je dôsledkom množstva unikátnych faktorov, predovšetkým nadmerného množstva peňazí v ekonomike. Kým sa tieto peniaze neodčerpajú, inflácia bude stále príliš vysoká. Rovnováha však bude opäť dosiahnutá.

Zistiť viac

Tento rok bude pre investorov lepší
11.04.2023

Minulý rok dal investorom po celom svete zabrať, priznáva v rozhovore riaditeľ nášho Odboru asset management Mojmír Hojer a ponúka svoje predikcie, ako sa svet financií bude vyvíjať v nasledujúcom období.

Zistiť viac

Verbua: Tichý luxus ušitý z kože
09.02.2023

Koža je moja životná vášeň, hovorí majiteľ bratislavského brašniarskeho ateliéru Verbua, ktorého sme navštívili priamo pri práci. Porozprával nám o tom, ako sa spolu s manželkou dostal k tomuto remeslu, aj o tom, ako vznikajú luxusné výrobky z kože, ktoré vyrába s dôrazom na kvalitu, originalitu a zdedené skúsenosti.

Zistiť viac

Boj s démonom inflácie: Nejdú centrálne banky až príliš ďaleko?
25.01.2023

Všetky hlavné centrálne banky sveta začali v priebehu roka 2022 v reakcii na prudko rastúcu infláciu zvyšovať úrokové sadzby. Cyklus začala britská Bank of England ešte v decembri 2021, no americký Fed ju rýchlo dobehol a trojnásobným zvýšením základných úrokových sadzieb až o 75 bázických bodov rýchlo zobral vietor z plachiet svojim rivalom na opačnom brehu Atlantiku.

Zistiť viac

Interklinik: Krása, zdravie a relax pod jednou strechou
23.01.2023

„Prečo by sa mal človek cítiť zle vo vlastnom tele, keď súčasná medicína ponúka celú paletu možností, ako to zmeniť?“ pýta sa Lukáš Struhár, CEO spoločnosti Interklinik. V rozhovore nám predstavil fungovanie kliniky špecializujúcej sa nielen na estetickú medicínu a porozprával aj o nových trendoch v tejto oblasti.

Zistiť viac

Pu Ťin-pching
17.01.2023

Vzťahy medzi Európou, Čínou a Ruskom sa počas roka 2022 výrazne zmenili. Dôvodom je ruská invázia na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára 2022. Aké zmeny to vyvolalo v medzinárodnom obchode a kto z toho bude ťažiť najviac?

Zistiť viac

Veľké starosti malého investora
16.01.2023

Svet finančných trhov zažíva v ostatných mesiacoch a rokoch dynamiku, ktorú veľká skupina investorov doteraz nezažila a ani na ňu nebola pripravená. Ako sa má v takej situácii zachovať správny investor? Počkať alebo investovať?

Zistiť viac

Z radového lekára šéf zdravotníckeho biznisu a partner Penty
10.01.2023

Rozhovor s Václavom Jirků, zodpovedným za riadenie zdravotníckeho investičného portfólia a medzinárodnej siete lekární Dr. Max, o tom, ako sa z pozície lekára stal partnerom Penty a ako sa podniká v zdravotníckom sektore.

Zistiť viac

Poklesy na finančných trhoch – hrozba či príležitosť?
03.01.2023

Poklesy sú súčasťou života finančných trhov. Či už ide o korekciu, alebo výraznejší prepad, raz za čas sa vyskytnú. Treba sa poklesov báť? Alebo je lepšie tešiť sa z naskytnutej príležitosti?

Zistiť viac

Hudba pre mňa znamená úplne všetko
03.10.2022

Miroslav Dvorský patrí medzi špičku slovenského, ale i svetového operného umenia, za všetko hovoria mená prestížnych operných domov, v ktorých vystupoval. Rozprávali sme sa s ním o jeho kariérnych začiatkoch, ale i o plánoch do budúcnosti.

Zistiť viac

Investovanie pre začiatočníkov alebo zázrak menom zložené úročenie
11.09.2022

Peniaze zarábajú peniaze. A peniaze, ktoré zarobili peniaze, zarobia ďalšie peniaze. O čom je reč? O zloženom úročení. Takmer zázrak financií a určite základ investovania.

Zistiť viac

Expandujete alebo modernizujete? Privatbanka má riešenia aj pre váš biznis
07.09.2022

Vďaka flexibilite a individuálnym riešeniam Privatbanka dokáže uspokojiť aj náročné a špecifické požiadavky biznis klientely. So Zuzanou Kaliskou, vedúcou nášho oddelenia úverových obchodov, sme sa rozprávali o korporátnych úveroch.

Zistiť viac

Nákladná doprava tovarov hľadá po invázii nové trasy
31.08.2022

Odvetvie lodnej dopravy čaká ďalší mimoriadny rok, v ktorom budú pretrvávať trenice v dodávateľskom reťazci, a po vojne na Ukrajine sa zmenia trasy so suchým a s tekutým hromadným nákladom. Rast globálneho obchodu bude obmedzený, ale doprava na dlhšie vzdialenosti, hlavne lodná doprava so skvapalneným plynom LNG, z toho bude profitovať.

Zistiť viac

Dokedy nás bude trápiť inflácia?
19.08.2022

Súčasná vysoká inflácia nedá dobre spávať spotrebiteľom, lebo za tie isté tovary a služby platia zrazu viac. Nedá spávať ani firmám, lebo nie všetky vyššie ceny na vstupoch môžu posunúť ďalej spotrebiteľom. Inflácia trápi aj centrálnych bankárov, lebo tí sa strachujú o spotrebiteľov a firmy. Dobre spia hádam len ministri financií, lebo majú dodatočné príjmy do štátneho rozpočtu. Však už samotné slovo inflácia znamená v preklade „nafukovanie“.

Zistiť viac

Bavia nás projekty, ktoré pozdvihnú celú štvrť
15.08.2022

Rozhovor s Tomášom Laštovkom, skupinovým výkonným riaditeľom Penta Real Estate, o súčasných i plánovaných realitných projektoch tejto spoločnosti na Slovensku i v Česku a o tom, čo to znamená byť dobrý developer.

Zistiť viac

VIP Travel: Dovolenka pre náročných
01.08.2022

Kam tento rok na dovolenku? Spýtali sme sa toho najpovolanejšieho – Alana Kotalu, majiteľa cestovnej kancelárie VIP Travel, ktorý nám odporučil zopár osobných cestovateľských tipov.

Zistiť viac

FED, ECB a príčiny súčasných poklesov nielen na akciových trhoch
20.07.2022

Akciové trhy od začiatku tohto roka prechádzajú výrazným turbulentným obdobím. Príčinu poklesu môžeme hľadať spomedzi viacerých známych i menej známych udalostí, ktoré ovplyvnili ceny akcií, dlhopisov i komodít.

Zistiť viac

Nadčasové umenie pretavené do skla
13.07.2022

Sklo je moja životná múza, hovorí v rozhovore Achilleas Sdoukos, ktorý stojí na čele bratislavského sklárskeho ateliéru ACHILLEAS Glass Art & Design, a dodáva, že v tomto materiáli našiel nekonečné možnosti tvoriť diela, ktoré sú zakaždým v niečom nové a unikátne.

Zistiť viac

ESG hýbe svetom
16.06.2022

ESG je ďalšou skratkou na finančnom trhu, na ktorú si postupne zvykáme. Znamená environmental, social, governance a ide o nový pohľad na podnikanie firiem. ESG nezahŕňa len hospodárske parametre ako tržby, zisk, zadlženosť a pod., ale aj to, ako sa firma správa k životnému prostrediu (environmental), akú kvalitu vzťahov má k svojim zamestnancom, dodávateľom, odberateľom či obyvateľom, v ktorých prostredí má svoje prevádzky (social), a napokon ide o posúdenie kvality manažmentu, nastavenia kontrolných procesov, transparentnosti podnikania (governance, riadenie).

Zistiť viac

Keď BMW, tak Group M v Bratislave
14.06.2022

Hľadáte novú radosť z jazdy? V spoločnosti Group M vám ju rozhodne ponúkneme. Potrebujete sa postarať o svoje BMW? V Group M zabezpečíme tú najlepšiu starostlivosť nielen o auto, ale aj o zákazníka. Sedem úspešných rokov na trhu svedčí o našej kvalite a vysokoprofesionálnych službách, ktoré neustále zlepšujeme.

Zistiť viac

Polovodiče sú krvou digitálnej transformácie
10.06.2022

Pandémia odhalila kritickú závislosť sveta od polovodičov. Problémy sú nielen s prudkým nárastom globálneho dopytu po čipoch, ktoré sú srdcom všetkých elektronických zariadení, počnúc kuchynskou elektronikou po mobilné telefóny, počítače či automobily, ale aj s logistikou. Cena výroby a dopravy stúpla v priebehu minulého roka až o 400 percent.

Zistiť viac

Aj počas vojny môžu akcie či komodity posilniť svoju cenu
01.06.2022

V článku sa pozrieme na štyri finančné nástroje počas troch vojen, jednej anexie a jednej jadrovej katastrofy.

Zistiť viac

Nie sme internetová platforma, sme privátne bankovníctvo
09.05.2022

Rozhovor s Marekom Benčatom, členom Predstavenstva Privatbanky a vrchným riaditeľom úseku privátneho bankovníctva.

Zistiť viac

Pomsta drobných investorov alebo hazardná bublina?
19.04.2022

Objavujú sa názory, že akciové trhy sa zmenili a drobní investori, ktorí sa koordinujú cez sociálne siete, dokážu poraziť inštitucionálnych investorov. Ale čo keď sa iba stali obeťou svojej prehnanej sebadôvery a za davové naháňanie populárnych titulov zaplatia „školné“?

Zistiť viac

Investícia, ktorá zreje vo fľaši
10.03.2022

O kvalitnom a vzácnom víne sa v posledných rokoch hovorí ako o zaujímavej investičnej príležitosti a o bezpečnom prístave, ktorý si drží hodnotu aj v turbulentných časoch. O tom, aké charakteristiky musí investičné víno spĺňať, sme sa rozprávali s Petrom Stankom, spolumajiteľom Vína Mrva&Stanko.

Zistiť viac

Nečakané výdavky alebo nová investičná príležitosť? Svoje investície u nás predávať nemusíte
16.02.2022

Rozhovor s Ing. Ladislavom Pajchortom, riaditeľom Odboru úverového rizika, o tom, že nečakané výdavky nemusia znamenať koniec vašich investícií.

Zistiť viac

Investičné šperky: ochrana peňazí v čase
25.01.2022

ALO diamonds je renomovaný výrobca šperkov s viac ako 25-ročnou tradíciou. Ako prvá spoločnosť na Slovensku a v Českej republike pochopila investičnú silu diamantových šperkov a od roku 1995 vyrába jedinečné šperky najvyššej kvality s diamantmi a ďalšími drahokamami rôznych kolekcií a štýlov v jednom z najväčších kreatívnych ateliérov v strednej Európe.

Zistiť viac

Tlak na zelenú energiu vytvorí nové odvetvie
17.01.2022

Hoci je vodík na prvý pohľad najzelenšou formou energie budúcnosti, technologicky je určený skôr pre kontinuálnu automobilovú nákladnú i železničnú dopravu viac ako pre priestorovo obmedzené osobné automobily. Čisto batériová technológia je na osobnú prepravu vhodnejšia. Recyklácia je podľa Slováka, ktorý ich vyvíja pre BMW, priemyselným odvetvím budúcnosti.

Zistiť viac

Prečo americké akcie rastú rýchlejšie než čínske?
04.01.2022

Už celé desiatky rokov rastie čínska ekonomika rýchlejšie ako americká, investor by mohol logicky očakávať, že sa to prejaví aj na akciovom trhu. Avšak opak je pravdou, čínske akcie za americkými dlhodobo a výrazne zaostávajú.

Zistiť viac

Vyberať cenné papiere sám, kúpiť si podielový fond alebo využiť riadené portfólio?
09.12.2021

Neviem, či ste si to niekedy uvedomili, ale v živote dosť často stojíme: stojíme na zastávke, stojíme v rade, stojíme na semafore. A niekedy stojíme aj pred dôležitým rozhodnutím. Napríklad pred rozhodnutím o tom, akým spôsobom investovať.

Zistiť viac

Nájdite si svoju investičnú cestu
27.10.2021

Investovanie bez investičnej stratégie je ako viesť bez stratégie futbalový tím. Dá sa to aj bez stratégie, za pomoci náhody či šťastia, ale dlhodobý úspech sotva dosiahnete…

Zistiť viac

Víťazný marš piatich päťcípych hviezd
06.09.2021

Čínska vlajka je jasnou inšpiráciou sovietskej tradície. V červenom poli je v hornom rohu žltá päťcípa hviezda, ktorú obklopujú štyri menšie žlté hviezdičky pootočené tak, aby jeden cíp stále smeroval do stredu veľkej hviezdy.

Zistiť viac

Sedin Golf Resort: Veľký relax na brehu Malého Dunaja
20.08.2021

Jeden úsmevný citát hovorí, že aj ten najhorší deň na golfe je stále lepší ako deň v práci. Tí, ktorí tomuto športu hodujú už dlhšie, však potvrdzujú, že práve práca sa za istých okolností dá s golfom výborne skĺbiť – len málokde vzniká také množstvo nových obchodných partnerstiev a je dohodnutých toľko obchodov ako práve na greene. A keďže my v Privatbanke vieme, že mnohých z vás, našich klientov, golf naozaj baví, máme pre vás tip, kam vyraziť nabudúce – Sedin Golf Resort.

Zistiť viac

Časovanie akcií
11.08.2021

Každý investor posudzuje pred vstupom na trh množstvo rôznych parametrov. Najdôležitejším z nich je, samozrejme, výber investičného nástroja, ale samotné načasovanie nákupu sa zdá tiež významné. Je to však naozaj tak? Oplatí sa čakať na poklesy na trhu a potom investičný nástroj dokupovať?

Zistiť viac

Poďakovanie od pacientov je naša najväčšia motivácia
02.08.2021

Rozhovor s MUDr. Marekom Pastírom, primárom oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti z Nemocnice novej generácie v Michalovciach o tom, ako dokázali zvládnuť druhú vlnu pandémie.

Zistiť viac

Marco Mirelli - Pre tých, čo chcú to najlepšie
26.07.2021

Žijeme tým, čo robíme, hovorí v rozhovore Marek Liso, riaditeľ a zároveň tvár luxusnej odevnej značky Marco Mirelli, a dodáva, že odevy na mieru z ich dielne kvalitou a dizajnom v ničom nezaostávajú ani za tými najluxusnejšími svetovými značkami – práve naopak, v mnohých ohľadoch ich dokonca prekonávajú.

Zistiť viac

Na čom zarábajú technologické giganty?
22.07.2021

Keď sa povie Apple, Facebook alebo Netflix, takmer každý človek, najmä z mladej a strednej generácie, vie, o aký produkt či o akú službu ide. Avšak poznáme tak jednoznačne aj firmy rovnakého mena?

Zistiť viac

Patria tradičné investície do šrotu?
19.07.2021

Tento článok voľne nadväzuje na autorove predchádzajúce články „Alternatívne investície a iné investičné hity“ a „Rozdiel medzi investíciou a hazardom“. Cítiť totiž ešte silnejšie ako kedykoľvek v minulosti, že veľká časť bežných ľudí si stotožňuje investovanie s „tradingom“ (časté obchodovanie s finančnými nástrojmi) alebo dokonca s akousi počítačovou hrou, kde víťazia rýchlejší alebo tí, ktorí majú ako prví tie správne informácie, a obyčajný drobný investor nemá šancu a dopadne vždy najhoršie.

Zistiť viac

Nevyhadzujte peniaze von oknom
16.07.2021

V prostredí nízkeho úročenia vkladov v bankách smerujú úspory obyvateľstva často do podielových fondov. Sú však efektívnym riešením? Historické fakty napovedia...

Zistiť viac

Ceny viditeľné a neviditeľné
24.06.2021

Našim klientom odporúčame kupovať predovšetkým také finančné nástroje, ktoré majú jasnú a transparentnú trhovú cenu. Prečo je to také dôležité? Aby ste ich vedeli predať kedykoľvek v prípade potreby a bez zbytočných strát.

Zistiť viac

Flatiron Tax: Daňové poradenstvo pre náročných
15.06.2021

Radi sa púšťame do nových oblastí a kreatívne riešime náročné problémy, hovorí v rozhovore Jozef Danis, zakladateľ spoločnosti Flatiron Tax, ktorá sa špecializuje na poskytovanie služieb daňového poradenstva na mieru. Sme radi, že vám môžeme predstaviť tohto nového partnera v našom programe Privatbanka Exclusive Zone.

Zistiť viac

Ideálna investícia neexistuje
08.06.2021

Externé faktory a riziká vyvolávajú neistoty v „hlavách“ investorov. Každá trieda finančných aktív pritom reaguje na pôsobenie externých faktorov inak. Preto, či už hovoríme o trhových rizikách, rizikách volatility, pandemických alebo kreditných rizikách, s každým z nich by sa mal vedieť investor mentálne vysporiadať a riadiť sa základnými princípmi investovania.

Zistiť viac

Koronavírusu ešte zbohom nedávame
03.06.2021

Súčasná epidémia koronavírusu nie je zďaleka prvou epidémiou, ľudstvo tieto pliagy sužovali odpradávna. Väčšinou sa koncentrovali na jednom území, ale z času na čas sa presúvali po rozľahlých územiach a na viaceré kontinenty a stali sa pandémiami.

Zistiť viac

Výnimočné nehnuteľnosti pod strechou renomovanej značky
10.05.2021

V Privatbanke vieme, že s nehnuteľnosťou si nekupujete len dom či byt, ale aj životný štýl. Pri luxusných nehnuteľnostiach to platí o to viac, pretože do hry vstupujú aj prestíž či spoločenský status. Tak prečo by ste od svojho realitného makléra nemali čakať to najlepšie?

Zistiť viac

V Pente fungujeme dlhodobo ako tím, nikdy sme neboli firmou jedného človeka
30.04.2021

Rozhovor s Iainom Childom, spolumajiteľom investičnej skupiny Penta

Zistiť viac

Život made in Japan
08.04.2021

Vari najdôležitejším odkazom ekonomickej politiky Japonska posledných dekád je, že keď začne centrálna banka intervenčne nakupovať vládne dlhopisy alebo iné cenné papiere, žiaden vážnejší problém s verejným dlhom tým nespôsobí. Práve naopak, mnoho problémov vyrieši. To je zároveň jeden z hlavných dôvodov, prečo na stimuláciu vlastných ekonomík použili rovnakú stratégiu mnohé ďalšie centrálne banky sveta.

Zistiť viac

Koľko mať v akciách?
31.03.2021

Aký podiel by mali predstavovať akciové investície na celkovom portfóliu investora? Jednoznačné odporúčanie neexistuje. Napovedať však môžu historické výsledky.

Zistiť viac

Galéria s dverami otvorenými pre každého
22.03.2021

„Moderné umenie nemá byť záležitosťou len uzavretej skupiny fajnšmekrov“, myslia si Katarína Janáková a Zuzana Danková z DOT. Contemporary Art Gallery. S naším ďalším novým partnerom Privatbanka Exclusive Zone sme sa rozprávali o ich aktivitách, ale aj radách pre začínajúcich zberateľov.

Zistiť viac

Ako sa vyrovnať s menovým rizikom
18.03.2021

Je potrebné investície do zahraničia poistiť proti kurzovému pohybu, a teda menovo hedžovať?

Zistiť viac

Bez malých turnajov by veľký tenis neexistoval
10.03.2021

V Privatbanke nám záleží na rozvoji mladých športových talentov, a aj preto sme v lete podporili ďalší ročník tenisového turnaja PRIVATBANKA OPEN. Verejnosti sa na ňom predstavilo 16 najlepších slovenských hráčov a hráčok, pričom špeciálnou hviezdou štartujúcou na voľnú kartu bola švajčiarska tenistka so slovenskými koreňmi, Belinda Benčičová, s ktorou sme sa pri tejto príležitosti porozprávali.

Zistiť viac

HAVEL & PARTNERS: Radíme tým najlepším
05.02.2021

„Naša práca už dávno nie je výlučne len o právnom a daňovom poradenstve, ale biznismenov prepájame aj medzi sebou“, hovorí v rozhovore Jaroslav Havel, riadiaci partner advokátskej kancelárie HAVEL & PARTNERS, medzi ktorej klientov patrí aj tretina českých a slovenských miliardárov. Sme radi, že vám môžeme predstaviť tohto nového partnera v našom programe Privatbanka Exclusive Zone.

Zistiť viac

Dr. MAX: Odbornosť na prvom mieste
01.02.2021

Rozhovor s Janom Žákom, generálnym riaditeľom siete lekární Dr.Max na Slovensku o trendoch v lekárnickom biznise a o výzvach, ktoré tomuto sektoru priniesla pandémia ochorenia COVID-19.

Zistiť viac

Rozdiel medzi investíciou a hazardom
15.01.2021

Svoje peniaze môžete zakopať na záhrade alebo schovať v sejfe, ale nič tým nezískate – z dlhodobého hľadiska budete strácať kvôli inflácii. To je aj hlavný dôvod, prečo neustále hľadáme spôsoby, ako svoje úspory zhodnotiť. Nezabúdajme však pritom na to najdôležitejšie – naučme sa odlišovať investíciu od hazardu.

Zistiť viac

Sme jeden tím
18.12.2020

Rozhovor s Marekom Benčatom, riaditeľom Odboru privátneho bankovníctva a zároveň aj pobočky Privatbanky v Českej republike.

Zistiť viac

Pre pokoj v rodine
23.11.2020

Diskusiu o odovzdávaní majetku na ďalšie generácie začína po takmer tridsiatich rokoch od Nežnej revolúcie otvárať stále viac slovenských i českých podnikateľských rodín. Keďže vieme, že aj veľa z Vás, našich čitateľov, stojí pred podobnou dilemou, o rozhovor sme požiadali Michala Šubína, Head of Family Office zo spoločnosti RSM CZ SK.

Zistiť viac

Ako (ne)robiť zbytočné chyby pri investovaní
29.09.2020

Nazývame sa človekom rozumným (homo sapiens) a veríme, že sa v dôležitých veciach rozhodujeme zodpovedne a racionálne. Ale je tomu naozaj tak? A ako sa správame pri investovaní?

Zistiť viac

Nestrácajte čas vecami, ktoré za Vás môže urobiť niekto iný
22.09.2020

„Život je príliš krátky na to, aby ste sa zaťažovali riešením problémov, ktoré za vás môžeme vyriešiť my,“ hovorí v rozhovore Ondrej Vilinovič, spoluzakladateľ firmy TheConcierge, vďaka ktorej aj Vy môžete využiť služby Vášho privátneho „komorníka“.

Zistiť viac

Vyvolajú centrálne banky infláciu?
17.09.2020

Centrálne banky zareagovali na súčasnú koronakrízu veľmi promptne. V priebehu pár týždňov znížili sadzby na všetky typy pôžičiek na nulu, založili nové typy pôžičiek a napokon začali vo veľkom peniaze aj alokovať. Zároveň americký FED vo veľkom oprášil program vykupovania cenných papierov, tento program zrýchlila aj Európska centrálna banka.

Zistiť viac

Chceme dokázať, že zdravotníctvo sa dá robiť lepšie
11.09.2020

Rozhovor s Ing. Martinom Hrežom, generálnym riaditeľom medzinárodnej siete nemocníc a polikliník Penta Hospitals International o zdravotníctve, súkromných nemocniciach a ich prednostiach.

Zistiť viac

Alternatívne investície a iné investičné hity II.
02.09.2020

Peer-to-peer lending je u nás relatívne nový pojem, vo svete však existuje už viac ako 10 rokov. V princípe ide o internetové platformy, ktoré párujú ľudí, ktorí si chcú požičať peniaze s tými, ktorí chcú investovať.

Zistiť viac

Vytváram vzťahy založené na vzájomnej dôvere
27.08.2020

Rozhovor s Dušanom Ürge, privátnym bankárom a vedúcim obchodného tímu Košice

Zistiť viac

O vaše portfóliá sa stará majster sveta
11.08.2020

Rozhovor s Ing. Mojmírom Hojerom, riaditeľom Odboru asset management o tom, ako sa dá popri práci vybojovať zlatá medaila na majstrovstvách sveta v hokejbale.

Zistiť viac

Alternatívne investície a iné investičné hity I.
06.08.2020

Ak poviete, že tradičné finančné aktíva (akcie, dlhopisy...) sú drahé či prekonané, a ponúknete niečo „nové“ alebo „alternatívne“, môže to znieť sexy. Ľudia majú radi novinky a mnohí z nich dúfajú, že konečne našli niečo, čo im prinesie vytúžený zisk. Problém je, že v drvivej väčšine prípadov je to viac o emóciách ako o racionálnom rozhodovaní.

Zistiť viac

Tajomná sila spätných odkupov akcií
30.07.2020

Základným cieľom investovania je dosiahnutie primeraného výnosu pri akceptovateľnom riziku. Tento výnos je ovplyvňovaný aj tzv. spätným odkupom akcií. Je to naozaj tak pozitívny fenomén, ako sa mnohí investori domnievajú?

Zistiť viac

Mobilná aplikácia sa neustále vylepšuje
27.07.2020

Mobilná aplikácia – predpoklad bezkontaktnej komunikácie s možnosťou investovania a zabezpečenia väčšiny finančných potrieb klienta.

Zistiť viac

Krize zastihla Pentu ve výborné kondici
22.07.2020

Rozhovor s Markem Dospivou, spolumajitelem skupiny Penta

Zistiť viac

K dlhopisom pristupujeme zodpovedne
20.07.2020

Nemožno paušálne tvrdiť, že korporátne (firemné) dlhopisy sú rizikové, ani naopak, že sú bezpečné, a sú alternatívou k termínovaným vkladom. V skutočnosti sú medzi jednotlivými dlhopismi veľké rozdiely: sú také, kde máte takmer 100-percentnú istotu, že dlhopis bude splatený riadne a včas (vrátane vyplácania výnosov), a naopak, sú dlhopisy, ktorých kúpa je hazardom.

Zistiť viac

Ako koronavírus zmení svet?
15.07.2020

Koronavírus je s nami len pár mesiacov, ale jeho vplyv je extrémne silný. Sociálne kontakty sa obmedzili, niekde až na úroveň zákazu vychádzania. Obchody, továrne i prevádzky služieb zostali na niekoľko mesiacov zatvorené.

Zistiť viac

Krátka korona, dlhý trend
19.05.2020

Mnohí ľudia rozmýšľajú, ako bude vyzerať svet po "korone". Niektorí si myslia, že sa nezmení absolútne nič a onedlho bude svet fungovať ako keby sa nič nestalo. Iní zase očakávajú obrovské spoločenské zmeny, veľkú zmenu sociálnych interakcií, globálneho a lokálneho ekonomického usporiadania a pod.

Zistiť viac

Ako sme sa rozhodli potešiť našich klientov a zároveň urobiť niečo pre našu prírodu
15.05.2020

V uplynulých dňoch prebehla prvá fáza výsadby stromčekov v lokalite Tri studničky pod Kriváňom. Vysádzal sa smrek, borovica a smrekovec – jedny z našich najrozšírenejších ihličnanov.

Zistiť viac

Privatbanka – zodpovedný líder v oblasti korporátnych dlhopisov
06.05.2020

Byť lídrom znamená byť najlepším, okrem iného udávať trendy, robiť veci v predstihu a robiť ich lepšie.

Zistiť viac

Ako investovať, keď budú akcie opäť na maximách
28.04.2020

Jedným z najväčších strašiakov na finančnom trhu je situácia, keď sa akcie dostanú na dlhodobé, či nebodaj historické maximum. Mnohí investori svoje pozície zatvárajú, akcie predávajú, alebo sa dokonca nastavia tak, aby na poklese akcií zarábali. Má to ale zmysel? A čo vlastne robiť v takomto prípade?

Zistiť viac

Rúška nám otvoria ekonomiku
22.04.2020

Sme v ďalšej fáze koronavírusovej pandémie a čoraz viac sa začína hovoriť o otvorení ekonomík, a teda akým spôsobom a ako rýchlo dostať ekonomiky do stavu spred pár mesiacov.

Zistiť viac

Brexit či prihorená cibuľa
14.04.2020

Vláda v Londýne zavedie nový prisťahovalecký systém, pričom najradikálnejším návrhom je zavedenie prísnych obmedzení dĺžky pobytu migrujúcich pracovníkov vo Veľkej Británii.

Zistiť viac

Nie je dlhopis ako dlhopis
14.04.2020

V posledných rokoch rastie objem investícií do korporátnych dlhopisov rýchlym tempom. Slováci zisťujú, že okrem bankových vkladov a klasických podielových fondov existuje aj iná forma investovania. Tento trend si už všimla aj Národná banka Slovenska a upozornila ľudí na najdôležitejšie faktory, ktoré je potrebné si všímať pri investícii do korporátnych dlhopisov.

Zistiť viac

Máme pre vás riešenie, ako investovať s rozumom
02.04.2020

Investujete prostredníctvom podielových fondov a neznášate dobre zmenu ich hodnoty v priebehu posledných týždňov? Napriek tomu, že je to jedna z najlepších foriem kolektívneho investovania, možno to nie je pre vás ten správny produkt. Dá sa však v dnešnej zložitej dobe vôbec rozumne a nie dlhodobo investovať? My pre vás riešenie máme. Krátkodobá investícia, ktorá pošle vaše peniaze opäť zarábať a zároveň vám v prípade potreby poskytne požadovanú likviditu.

Zistiť viac

Ako na koronavírus
23.03.2020

Na konci minulého roka bola v stredočínskom 11 - miliónovom Wu-chane, hlavnom meste 60 miliónovej provincie Chu-pej, identifikovaná nová neznáma nákaza. Neskorším výskumom čínska akadémia vied zistila, že vírus vznikol už 17. novembra, svetovým pacientom nula je 55 ročný muž. Počet nakazených rástol sprvoti len veľmi mierne, ešte v polovici decembra bolo len 27 chorých. Avšak 20. decembra už 60, na Silvestra 266 a v Novom roku už 381.

Zistiť viac

Korporátne dlhopisy
27.02.2020

V poslednom čase sa veľa hovorí o korporátnych dlhopisoch. Čomu sa to pripisuje, prečo naberajú podnikové dlhopisy na popularite? Zorientujme sa v investíciách a prezraďme si viac o možnostiach efektívneho investovania.

Zistiť viac

Veľká Británia je za vodou
17.02.2020

Od 1. februára 2020 je Európska únia menšia, menej početná a je chudobnejšia aj ekonomicky, politicky, kultúrne. Veľká Británia nepatrila medzi jej zakladajúcich členov a nikdy nebola jadrom, ale práve preto bola tým vyvažujúcim hlasom, ktorý bude teraz chýbať.

Zistiť viac

Vplyv nízkych úrokových sadzieb na bankový sektor
24.01.2020

Úrokové sadzby v eurozóne sú už takmer 10 rokov veľmi nízko a s veľkou pravdepodobnosťou zostanú nízko aj naďalej. Ako sa prejaví prostredie s takýmito sadzbami na hospodárení komerčných bánk či na ich čistej úrokovej marži a ako sa s touto situáciou vyrovnávajú banky v Japonsku, kde sú sadzby dlhodobo veľmi nízke?

Zistiť viac

Ako bohatnú a investujú regióny sveta
08.01.2020

Rozdiely v bohatstve a investovaní medzi jednotlivými regiónmi sú priepastné. Pozrime sa bližšie na to, ako rôznorodo ľudia bohatnú a investujú v jednotlivých častiach sveta.

Zistiť viac

ETF vs. podielové fondy
27.12.2019

Kolektívne investovanie prostredníctvom aktívne riadených podielových fondov predstavuje jednu z najrozšírenejších foriem investovania na Slovensku. V auguste tohto roka pritom objem majetku v pasívne riadených fondoch (ETF) v USA prevýšil objem majetku aktívne spravovaných fondov. Ponúkajú totiž vyššiu výkonnosť, nižšie poplatky a daňové výhody.

Zistiť viac

Rozloženie rizika je dôležité
13.12.2019

Aké sú výhody a nevýhody diverzifikácie? Čo od nej môže investor očakávať? Prečo ideme pri riadení portfólia práve „touto cestou“?

Zistiť viac

Zlato – mýty a fakty žltého kovu II.
06.12.2019

Nedávno som si náhodou vypočul rozhovor dvoch cestujúcich vo vlaku, kde starší radil mladšiemu: „Daj peniaze do zlata, to je istota“. A nebolo to prvýkrát, čo som počul obdobné názory v zmysle, že zlato ochráni pred infláciou, nemožno na ňom prerobiť a podobne. Aká je ale skutočnosť?

Zistiť viac

Zlato – mýty a fakty žltého kovu
03.12.2019

Zlato je fenomén, ktorý má pre mnohých až magickú príťažlivosť. Často môžete započuť názor, že zlato je uchovávateľ hodnôt či investíciou na istotu. Je to ale naozaj tak? Poďme sa spolu zlatu pozrieť „na zúbky“.

Zistiť viac

Slabý priemysel, silné služby
24.10.2019

Posledná, ostrá fáza obchodnej vojny medzi USA a Čínou, trvá už rok a pol. Hoci ide predovšetkým o vzájomný súboj dvoch veľmocí o prvé miesto v globálnej ekonomike, dôsledky sú celosvetové. Jednak obe krajiny sú najväčšími ekonomikami s najväčším podielom na svetovom obchode, a jednak celkovo za posledné desiatky rokov prudko stúpol význam medzinárodného obchodu. Firmy sú prepojené a nerovnováhy sa presúvajú cez dodávateľsko-odberateľské siete po celom svete.

Zistiť viac

Nemecko je na tom zle, zatiaľ
23.08.2019

V druhom štvrťroku sa nemecká ekonomika v porovnaní s prvým štvrťrokom zmenšila o 0.1 %. V medziročnom porovnaní HDP stagnovalo, ale po sezónnom očistení (prepočte na rovnaký počet pracovných dní) vzrástlo o 0.4 %. Zatiaľ teda nejde o recesiu, podľa medzinárodne uznávanej definície by hospodárstvo muselo medzikvartálne klesnúť aj v ďalšom štvrťroku, alebo by musela ekonomická aktivita klesnúť v hociktorom štvrťroku medziročne.

Zistiť viac

Neznámy terén pre FED
12.08.2019

Americká centrálna banka (Federal Reserve System, FED) znížila na konci júla úrokové sadzby. Hlavná sadzba, tzv. FED Funds, sa dostala z 2.50 % na 2.25 %. Stalo sa tak prvýkrát od decembra 2008, a teda po vyše desaťročnom období najprv stabilných a od roku 2015 rastúcich úrokových sadzieb.

Zistiť viac

Americká centrálna banka po vyše desiatich rokoch znížila sadzby
01.08.2019

V posledný júlový deň pristúpila americká centrálna banka (FED) k zníženiu hlavnej úrokovej sadzby. Urobila tak prvýkrát od vypuknutia krízy v roku 2008, teda po viac ako 10 rokoch.

Zistiť viac

Márny BoJ ECB
09.07.2019

Guvernér Európskej centrálnej banky Mario Draghi nie je spokojný s nízkou infláciou v eurozóne. Podľa neho bude potrebné ekonomiku znovu stimulovať - znížením sadzieb či opätovným naštartovaním výkupu cenných papierov (tzv. kvantitatívnym uvoľňovaním). A to len necelý polrok po tom, čo ECB takýto výkup papierov ukončila. Guvernér takisto dodal, že zvyšovanie úrokových sadzieb sa odkladá za horizont polovice roka 2020.

Zistiť viac

Najnovšie trendy v investovaní
08.07.2019

Jedným z najsilnejších trendov posledných desaťročí, ktoré menia svet investícií, je radikálny nárast objemu aj podielu pasívnych investícií. Každým rokom sa čoraz viac investorov presúva od aktívne spravovaných fondov k pasívnym. Dôvod je zrejmý: pasívne investície sú spojené s oveľa menšími nákladmi, takže väčšina aktívne riadených fondov nedokáže kvôli vysokým poplatkom prekonať výkonnosť pasívnych produktov. Dnes sa pozrieme na tento trend bližšie.

Zistiť viac

Investovanie (portfóliá) od A po Z
08.07.2019

Investovanie do akciových nástrojov prináša investorom najväčšie zhodnotenie, avšak pri dodržaní dlhého investičného horizontu. Čím je horizont dlhší, tým lepšie. Ak investor reaguje na ročné zhodnotenia, tak si, obrazne povedané, naháňa chvost. Pri negatívnom zhodnotení potom predáva a pri pozitívnom kupuje.

Zistiť viac

Bremeno dlhu Talianov brzdí
04.07.2019

Na povrchu je obraz úspechu krajiny so slávnymi dejinami a svetoznámymi obchodnými značkami, ale pod povrchom je nerovnováha. Ekonomika tretej najväčšej krajiny Eurozóny čelí stagnácii zaťažená bremenom dlhu a rozdiel medzi bohatým severom a chudobným juhom sa naďalej prehlbuje.

Zistiť viac

Demografia nepustí
21.05.2019

O hospodárskych úspechoch krajín rozhoduje množstvo faktorov. Zvyčajne sa najvyššia dôležitosť pripisuje podnikateľskému prostrediu, ale často sa zabúda na to, či ho vôbec bude mať kto využiť. Tzn. či počet obyvateľov rastie, či bude dostatok obyvateľstva v ekonomicky aktívnom, produktívnom, veku. A samozrejme ide aj o to, ako dokáže obyvateľstvo podnikateľské prostredie využiť, aká je „kvalita“ populácie.

Zistiť viac

P/E alebo intuícia?
16.05.2019

Zistiť cenu akcie na finančnom trhu je, samozrejme, triviálne, aj pri tých menej známych a menej obchodovaných akciách na to stačí internet a pár sekúnd času. No „zistiť“, či je táto cena privysoká alebo prinízka, už také jednoduché nie je. Ako teda zistiť hodnotu akcie? Existuje vôbec?

Zistiť viac

Nečakané výdavky nemusia znamenať koniec vašich investícií
26.04.2019

Najzaujímavejšie výnosy je vo väčšine prípadov možné dosiahnuť pri investíciách, ktoré viažu finančné prostriedky na dlhšie obdobie. Čo však robiť v situáciách, keď budete kvôli nepredvídateľným okolnostiam investované peniaze potrebovať okamžite?

Zistiť viac

Inverzia v Amerike
24.04.2019

V posledných týždňoch sa v médiách objavila správa, že na trhu amerických dlhopisov sa vytvorila takzvaná inverzná krivka, a že teda hospodárska recesia je predo dvermi. Ale čo je to vlastne tá inverzná krivka a prečo sa jej trh tak bojí? A vôbec, má sa jej báť? 

Zistiť viac

Aká investičná stratégia je najúspešnejšia?
23.04.2019

K investovaniu na finančných trhoch môžete pristúpiť rôzne, v princípe však dvomi hraničnými spôsobmi. Buď na základe vlastného rozhodnutia nakupujete/predávate tie „správne“ nástroje v tom „správnom“ čase, alebo si jedným nákupom zaobstaráte portfólio, ktoré iba pasívne kopíruje nejaký diverzifikovaný akciový index (zostaňme na akciovom trhu).

Zistiť viac

Korekcie na trhoch sú dôvodom na dokúpenie, nie na paniku
23.04.2019

Za tých 28 rokov, čo sa pohybujem na finančnom trhu a radím ľuďom, kam investovať peniaze, môžem pomerne jednoznačne pomenovať najväčšiu obavu tunajších klientov: nielenže sa boja, že prídu o peniaze, ale prekáža im aj dočasný pokles hodnoty investície.

Zistiť viac

IPO, stroj na zisky?
08.04.2019

Initial Public Offering je prvá verejná ponuka akcií. Pre tento pojem sa v praxi bežne používa skratka IPO. IPO je proces, pri ktorom spoločnosť prvýkrát vstupuje na burzu a ponúka svoje akcie širokej verejnosti.

Zistiť viac

Rok a pol od revolty byty v Barcelone rekordne rastú
05.04.2019

Ceny bytov v Barcelone na nedávnu politickú snahu o nezávislosť príliš nereagovali a rastú dvojnásobne tak rýchlo ako v zbytku Španielska. Úroky sú totiž rekordne nízke a k ich zvýšeniu tak skoro nedôjde.

Zistiť viac

Výskum a vývoj – kľúč k úspechu
02.04.2019

Jedným z najdôležitejších faktorov dlhodobej konkurencie-schopnosti firmy či štátu je miera výdavkov na výskum a vývoj. Čím je vyšší podiel takýchto výdavkov na tržbách firiem, na HDP štátov, tým je vyššia pravdepodobnosť, že firmám zabezpečia nový konkurencieschopný produkt, štátom novú konkurencieschopnú infraštruktúru a pod.

Zistiť viac

Desať rokov býčieho trhu
21.03.2019

V minulom týždni sme zažili desiate výročie býčieho akciového trhu, desiate výročie v podstate neustáleho rastu cien akcií. Neexistuje rovnaký dátum obratu pre každý index na svete, ale ak zoberieme do úvahy najznámejší index, americký akciový index S&P 500, ten bol absolútne najnižšie v piatok, 6. marca 2009.

Zistiť viac

Čo je to „tá známa durácia”?
01.03.2019

Durácia je pojem, s ktorým sa stretávajú najmä dlhopisoví investori. Skúsim vysvetliť, čo presne znamená, a prečo by sa mal každý investor pred kúpou dlhopisového nástroja zaujímať aj o tento parameter.

Zistiť viac

Príjmová nerovnosť a kapitalizmus
30.01.2019

Koncom januára sa vo švajčiarskom Davose konalo 49. zasadnutie svetovej finančnej elity. A hoci tentokrát bola hlavnou témou klíma, ako mnohokrát predtým sa nechala počuť aj medzinárodná nezisková organizácia bojujúca proti chudobe vo svete, OXFAM.

Zistiť viac

Aj po 20 rokoch euru veríme
25.01.2019

1. januára oslávilo euro 20 rokov svojej existencie. Najprv ho zaviedlo 11 štátov Európskej únie, ku ktorým sa postupne pridávali ďalšie. Aktuálne ho používa 19, resp. 24 krajín, ak započítame aj miništáty Andorru, Vatikán, San Maríno a Monako, ktoré majú formálne dohody s EÚ a Čiernu horu, ktorá používa euro neformálne.

Zistiť viac

Kedy je podľa Vás najlepšia príležitosť na kúpu akcií?
10.01.2019

Ak by sme poznali odpoveď na túto otázku, obchodovanie na finančných trhoch by bolo jednoduchšie. Každý asi tuší, že akcie treba kupovať, keď sú lacné. Bohužiaľ, nie vždy je to možné a jednoznačné.

Zistiť viac

Zlá nálada, lepší fundament
31.12.2018

V posledných týždňoch je nálada na finančnom trhu dosť pochmúrna. Investorov máta stupňujúca sa obchodná vojna s Čínou, nezvratne sa približujúci a stále nejasný brexit, preťahovanie sa o deficit talianskeho rozpočtu či tzv. inverzná krivka amerických dlhopisov (keď sú výnosy dlhších dlhopisov nižšie ako výnosy kratších dlhopisov – čo naznačuje recesiu). Mnohí analytici sa predháňajú v predpovediach skorej krízy, návratu recesie, často ešte horšej ako tá posledná.

Zistiť viac

Slabosť OPEC-u, príležitosť USA
10.12.2018

Aj keď to tak pri pohľade na cenu pohonných hmôt na čerpacích staniciach možno nevyzerá, faktom je, že cena ropy poklesla za posledných 6 týždňov o viac ako 30 %. Cieľom tohto článku však nie je objasniť cenotvorbu pohonných hmôt, ani to, že cena benzínu alebo nafty je okrem ceny ropy ovplyvňovaná výškou daňového zaťaženia a inými faktormi, ale poukázať na zaujímavé skutočnosti, ktoré sa dejú v poslednom období na komoditnom trhu s ropou.

Zistiť viac

Ako sa vyznať v toľkých finančných produktoch? II. časť
04.12.2018

Ako sa zorientovať v investičnom vesmíre? V pokračovaní môjho blogu nadviažem na vysvetlenie dôležitosti regulácie pri podielových fondoch. Keďže klienti nie vždy vedia doceniť, čo takáto regulácia v praxi znamená, uvediem dva rukolapné príklady.

Zistiť viac

Ako sa vyznať v toľkých finančných produktoch? I. časť
03.12.2018

Často sa stretávam s názorom, že finančný trh je neprehľadná džungľa a bežný investor sa v tom nemôže vyznať. Hoci to nie je ľahká úloha, pokúsim sa načrtnúť, ako sa zorientovať v investičnom vesmíre.

Zistiť viac

Obchodná vojna môže mať aj víťazov
28.11.2018

Medzinárodný obchod funguje odpradávna, napríklad už v období starovekej neskorej doby kamennej v rokoch 3000 – 2000 pred Kristom viedla aj cez dnešný slovenský Devín tzv. Jantárová cesta, po ktorej sa prepravovali tovary a aj otroci medzi Pobaltím a Jadranom.

Zistiť viac

Akciové indexy
28.11.2018

V praxi môže byť sledovanie vývoja jednotlivých akcií veľmi nepohodlné a aj časovo neefektívne. A práve tu sa vytvára priestor pre nástroj, ktorý by dokázal rýchlo, efektívne a prehľadne sprostredkovať informácie o aktuálnom vývoji celého trhu, a to v podobe jediného čísla. Týmto nástrojom sú akciové indexy.

Zistiť viac

Amerika zažíva boom, rozvíjajúce sa trhy stagnujú
27.11.2018

Už ste počuli o recesii? Nemyslím tým recesiu, ktorú spustil pád investičnej banky Lehman Brothers pred desiatimi rokmi, ale o recesii rozvíjajúcich sa ekonomík roztrúsených po celom svete. Som si takmer istý, že kuvičie hlasy predpovedajúce globálnu recesiu si už našli svoju cestu do masmédií stredného prúdu a po ôsmich rokoch rastu svetovej ekonomiky sa začína opäť hovoriť o jej poklese či spomalení.

Zistiť viac

Priveľké oči Európskej komisie
23.11.2018

Na konci septembra talianska vláda zverejnila návrh rozpočtu verejnej správy na rok 2019 a postúpila ho, v zmysle pravidiel, na revíziu Európskej komisii. Návrh vyvolal na finančnom trhu znepokojenie, keďže navrhovaný rozpočtový deficit na úrovni 2,4 % HDP bol vyšší, ako bolo predtým avizované v Programe stability1 v máji tohto roku - na úrovni 0,8 % HDP. Komisia taliansky návrh zamietla a do 13. novembra má Taliansko predložiť nový, kde bude deficit nižší.

Zistiť viac

Pokles akcií ako príležitosť
13.11.2018

Volatilita vyvoláva u mnohých investorov strach, ktorý však veľakrát pramení len z neúplných informácií. Každý jeden investor, ktorý svoje finančné zdroje uloží do akcií, si musí byť vedomý toho, že mu neprinesú zisky okamžite.

Zistiť viac

Smart beta ETF – o čo ide?
08.11.2018

K investovaniu na finančných trhoch môžete pristúpiť rôzne, v princípe však dvomi hraničnými spôsobmi.

Zistiť viac

Americká centrálna banka recesiu nevidí
19.10.2018

V uplynulom týždni bol finančný trh v strese, keď sa zľakol obchodnej vojny medzi USA a Čínou, zvyšovania amerických úrokových sadzieb a vyššieho deficitu v návrhu talianskeho rozpočtu na rok 2019.

Zistiť viac

Nebojme sa historických maxím
26.09.2018

V posledných týždňoch dosiahol americký akciový index S&P 500, rovnako aj jeho technologický konkurent Nasdaq, historické maximum, najvyššiu hodnotu vo svojej histórii. Aktuálne sú oba indexy o čosi nižšie, ale s veľkou pravdepodobnosťou už onedlho dosiahnu historické maximum opäť.

Zistiť viac

Turecké hospodárstvo jedného muža
21.08.2018

Na finančnom trhu sa v poslednom čase veľa hovorí a píše o Turecku. Krajina stratila dôveru investorov a tí z nej sťahujú svoj kapitál. Domáca mena, líra, prudko oslabuje, pod tlakom je aj tamojší akciový a dlhopisový trh.

Zistiť viac

Korporátne dlhopisy s fixným výnosom
20.08.2018

Dostávame otázky a podnety od klientov ohľadom cien a výnosov korporátnych dlhopisov s fixným výnosom. Podobne ako vo fyzike sa robia experimenty vo vákuu, budeme teraz odhliadať od prípadného defaultu emitenta.

Zistiť viac

Small cap spoločnosti ako zaujímavá súčasť portfólia
07.08.2018

Na úvod trochu teórie. Čo to vlastne tie small cap spoločnosti sú?

Zistiť viac

Najlepšia investícia na svete
23.07.2018

Kto by chcel vlastniť najlepšiu investíciu na svete? Určite každý. A nie je ani také ťažké ju nájsť: Ak sa spýtam, aká bola najlepšia investícia v roku 2017, tak z obrovského množstva dát vieme vyfiltrovať práve tú investíciu, ktorá sa v minulom roku zhodnotila najviac. O niečo ťažšie to je vtedy, ak chcem kúpiť aktívum, ktoré bude najlepšou investíciou v roku 2018.

Zistiť viac

Ste rentier?
16.07.2018

Potrebujete pravidelne inkasovať z portfólia nejaké výnosy v podobe dividendy alebo kupónu? Ste teda rentier?

Zistiť viac

Trpezlivosť a riziko ruže prináša
13.07.2018

Podľa skúseností a štatistiky sa výrazná väčšina bonitných klientov viac zaujíma o to, o koľko mu správca zhodnotí jeho majetok ako o to, akému riziku bol jeho majetok vystavený. Ste však pripravení na riziko?

Zistiť viac

Analýzy a finančné prehľady z dielne Privatbanky
13.07.2018

Zaujímate sa o vývoj na finančných trhoch? Naša informačná ponuka predstavuje ďalšiu pridanú hodnotu pre Vás. Stačí len požiadať svojho privátneho bankára a naše analytické komentáre môžete mať pravidelne vo svojej e-mailovej schránke.

Zistiť viac

Trumpove obchodné vojny
13.07.2018

Od momentu, kedy sa americkým prezidentom stal Donald Trump, urobil množstvo kontroverzných vyhlásení a pristúpil k mnohým kontroverzným činom, ale viesť obchodnú vojnu s celým svetom, je predsa len trochu priveľké sústo.

Zistiť viac

Bankový dlhopis – výhodné zhodnotenie dočasne voľných zdrojov
13.07.2018

Hľadáte výhodnú alternatívu k termínovaným vkladom? Potom je tu bankový dlhopis.

Zistiť viac

Súboj gigantov
03.07.2018

USA a Čína súperia o pozíciu najväčšej ekonomiky sveta. Kto vyhrá?

Zistiť viac

Rýchlo a bezpečne
26.06.2018

Ani v privátnom bankovníctve sa nevyhneme zmenám, ktoré odzrkadľujú nové trendy v oblasti informačných technológií. Práve preto sme pre Vás pripravili jednoduché, intuitívne a čas šetriace riešenia, vďaka ktorým máte svoj majetok pod kontrolou aj vo Vašom smartfóne.

Zistiť viac

Diverzifikácia. Diverzifikácia. Diverzifikácia.
22.06.2018

Aké sú výhody a nevýhody diverzifikácie? Čo od nej môže investor očakávať? Prečo ideme pri riadení portfólia práve „touto cestou“?

Zistiť viac

Hrozí nám recesia?
07.06.2018

Už dlhšiu dobu v spoločnosti rezonuje téma, kedy a či vôbec príde v najbližšej dobe vo svete k recesii. Veľmi silným ukazovateľom je sklon výnosovej krivky štátnych dlhopisov USA.

Zistiť viac

Skrytá hrozba z Apenín
29.05.2018

V poslednom čase rástli výnosy dlhopisov vo viacerých krajinách. Napríklad v Taliansku sa dvojročný výnos dostal po vyše roku zo záporných hodnôt na nulu, desaťročný výnos presiahol 2.40 %, najviac od roku 2014.

Zistiť viac

Rast úrokových sadzieb bude pomalý II.
24.04.2018

Nízke úrokové sadzby pretrvávajú. Ako sa s nimi vysporiadať pri investovaní?

Zistiť viac

Aký typ investora ste?
18.04.2018

Táto otázka a následne odpoveď na ňu má najväčšiu váhu pri vyhodnocovaní klientskeho investičného profilu

Zistiť viac

Rast úrokových sadzieb bude pomalý I.
17.04.2018

Téma zvyšovania úrokových sadzieb v eurozóne už nejaký čas zaznieva v médiách, preto sa jej budeme opäť venovať, tentokrát však trochu inak.

Zistiť viac

V Českej republike vidíme obrovský potenciál
17.04.2018

Privatbanka, a. s., lámala v minulom roku na českom trhu rekordy, s dynamickým rastom však prestať rozhodne neplánuje

Zistiť viac

Dobré krajiny, dobré akcie
06.04.2018

Ak akcie tvoria len malú, takmer zanedbateľnú časť celkového investičného portfólia, investovanie do jednotlivých akcií „nevadí“. Strata síce bolí, ale radosť z úspechov ju môže prevážiť. Ale ak akcie tvoria významnú časť portfólia, je vhodné riziko nesprávneho investičného rozhodnutia znížiť.

Zistiť viac

Katalánska nezávislosť vo víre dejín
04.04.2018

Keď som v lete minulého roka prijal prácu analytika v katalánskej Barcelone, ani vo sne by mi nenapadlo, že táto zmena prebehne za takých dramatických okolností. Z času na čas sa človek v slovenskej či českej tlači dozvie o tom, že Katalánci majú chuť sa od Španielska odtrhnúť, ale v driemotách strednej Európy je aj tak najzaujímavejšou katalánskou značkou FC Barcelona.

Zistiť viac

Slnko nad akciami ešte nezapadá
28.02.2018

Akciový trh v minulom týždni klesal a tento pondelok sa jeho pokles zrýchlil. Panika bola najsilnejšia od roku 2015. V utorok sa trajektória obrátila, ale v stredu a vo štvrtok bol vývoj akcií vlažný.

Zistiť viac

2018: Karavána ide ďalej
22.01.2018

Každý rok je niečím zaujímavý, ani v roku 2017 to nebolo inak. Britská premiérka Theresa May mala 17. januára kľúčový prejav k brexitu, v ktorom naznačila úplný odchod krajiny z jednotného trhu (tzv. tvrdý brexit).

Zistiť viac

Daňová inšpirácia
08.01.2018

V USA prešla daňová reforma oboma komorami amerického parlamentu – Kongresu – a čaká sa len na podpis prezidenta Donalda Trumpa. Súčasťou daňovej reformy je aj zníženie výdavkov na zdravotníctvo, a keďže v novembri 2018 sa konajú parlamentné voľby, Trump s podpisom otáľa. Ak by daňovú reformu podpísal až v januári, začala by platiť od roku 2019, a teda po týchto voľbách.

Zistiť viac

Bubblecoin
18.12.2017

Na konci 16. storočia sa z Osmanskej ríše (v podstate dnešné Turecko a juhovýchodná Európa) doviezli do Holandska prvé tulipánové cibuľky. Sprvoti sa nič zvláštne nedialo, pestovatelia ich začali krížiť a vznikal dopyt po určitých druhoch. Cena tulipánov postupne rástla. Cibuľky sa stali nielen predmetom na pestovanie, ale na samotné obchodovanie. Od roku 1633 sa rast ceny postupne zrýchľoval. Obchod uľahčila aj burza v Amsterdame, ktorá bola ako jedna z najstarších vôbec založená v roku 1602.

Zistiť viac

Kryptomeny sú veľkým hitom – sú aj dobrou investíciou? II.
14.12.2017

V tomto blogu si povieme niečo o technológii blockchain a zosumarizujeme si výhody a nevýhody najpopulárnejšej kryptomeny, bitcoinu.

Zistiť viac

Kryptomeny sú veľkým hitom – sú aj dobrou investíciou?
21.11.2017

V poslednom čase sa všade píše o kryptomenách – bitcoine, ethereu a mnohých ďalších. Kým kedysi boli kryptomeny doménou zopár nadšencov a zasvätenej komunity, dnes sa o nich bavia bežní ľudia.

Zistiť viac

Ako si poradiť s nízkymi úrokmi
13.11.2017

Príde pani vo vyššom veku na pobočku nejakej banky a posťažuje sa, že termínované vklady nič nevynášajú. Pozor, toto nie je začiatok vtipu, ale situácia, ktorá sa bežne stáva.

Zistiť viac

Aký je Váš investičný horizont?
09.11.2017

Táto otázka je jednou z ďalších dôležitých, ktoré sa pýtame klientov pri zisťovaní vhodnosti poskytovanej investičnej služby a finančného nástroja pre klienta (MIFID dotazník).

Zistiť viac

Investovať do dlhopisov s kratšou alebo dlhšou splatnosťou?
09.11.2017

Pripomeňme si záver z analýzy „Kedy budú rásť úrokové sadzby v eurozóne", ktorý bol publikovaný začiatkom tohto roka v našom časopise: „Teraz v skutočnosti neexistujú žiadne dôvody, aby sme mohli uvažovať o...

Zistiť viac

Prečo sa nespoliehať iba na P/E ukazovateľ
08.11.2017

Ak chceme byť úspešní ako investor, musíme mať hlavne svoj cieľ, čo chceme dosiahnuť a k tomu prostriedky, ako to dosiahnuť. K prostriedkom môžeme zaraďovať aj ukazovatele, na základe ktorých sa rozhodujeme, čo chceme kúpiť/predať a kedy tak chceme urobiť.

Zistiť viac

Kľúčové postavy Európskej únie
07.11.2017

Kto vlastne určuje smer, ktorým sa EÚ uberá? Na prvý pohľad jednoduchá odpoveď – no predsa inštitúcie a ľudia v nich. Avšak koho vplyv dominuje? A kto sú vlastne títo ľudia?

Zistiť viac

„Au revoir“ staré Francúzsko
06.11.2017

Najmladším prezidentom Francúzska v histórii je Emmanuel Macron, ktorý je pre väčšinu Francúzov symbolom nových myšlienok a nádejou. Krajine sľuboval reformy, posilnenie domácej ekonomiky a ešte viac prepojenejšiu Európu, v ktorej budú na výslní. Francúzi teraz veria, že sa im bude dariť tak ako Nemecku.

Zistiť viac

Macron vie, čo robí
27.10.2017

Tento rok bol v Európskej únii volebne náročný. Dôležité hlasovania sa konali okrem Talianska vo všetkých piatich najväčších krajinách Európskej únie.

Zistiť viac

Aby vás netrápili kurzové pohyby
19.09.2017

Česká koruna si dlhé obdobie odvykla od pohybov a držala sa vo veľmi úzkom pásme okolo hodnoty 27 korún za 1 euro. Dalo by sa povedať, že v tom čase sa mohol investor úplne odosobniť od jedného zo základných rizík na finančných trhoch, a to konkrétne...

Zistiť viac

Akcie a analytici
11.09.2017

Hoci sa už v niektorých vyspelých ekonomikách (USA, Kanada, Česká republika) úrokové sadzby zvyšujú, z dlhodobého pohľadu zostávajú stále nízke.

Zistiť viac

Staré, staršie, najstaršie
03.08.2017

Aká je najstaršia firma na svete? Aký biznismodel používa? Má jeden produkt, alebo ho neustále mení?

Zistiť viac

Sú akcie rizikové? Záleží na uhle pohľadu
20.07.2017

Akcie sú rizikový investičný nástroj, pri ktorom môžete stratiť nemalú časť investovaného kapitálu. To je fakt. Ale platí to vždy?

Zistiť viac

Investícia do nehnuteľností verzus do akcií
17.07.2017

Dovolím si odhadnúť, že čitateľ tohto blogu vlastní byt alebo dom. Na Slovensku totiž viac ako 91 % domácností vlastní nehnuteľnosť určenú na bývanie.

Zistiť viac

Ako zareagujete na nerealizovanú stratu 10 percent?
13.07.2017

Určite sa mnohí z Vás stretli s vypĺňaním tzv. klientskych dotazníkov kvôli potrebe zistenia investičného profilu klienta pred prípadným investovaním.

Zistiť viac

Kopírovať stratégie úspešných obchodníkov?
11.07.2017

Zistiť viac

Výnimočnosť máme v génoch
10.07.2017

Zistiť viac

Úpadok ropných veľmocí
06.07.2017

Zistiť viac

Nie absolútne, ale relatívne
12.06.2017

Zistiť viac

Dobrodružstvo českej koruny
15.05.2017

Zistiť viac

Nie na každej myšlienke sa dá zarobiť
02.05.2017

Zistiť viac

Dozrel čas na začiatok rodinnej ságy? Celkom určite!
28.04.2017

Zistiť viac

Francúzsko v ohrození
20.04.2017

Zistiť viac

Investovanie v čase nízkych úrokových sadzieb
12.04.2017

Zistiť viac

Kedy budú rásť úrokové sadzby v eurozóne?
10.04.2017

Zistiť viac

Trumpova cesta na vrchol
07.04.2017

Zistiť viac

Ktorý z uvedených nástrojov podlieha najväčšej volatilite?
05.04.2017

Zistiť viac

Dvojrýchlostná európska integrácia
24.03.2017

Zistiť viac

Pred rizikom neutečieš
10.03.2017

Zistiť viac

Express certifikát – zrýchlená šanca na zaujímavý výnos
06.03.2017

Zistiť viac

Zvyšovanie sadzieb v eurozóne nie je horúcou témou
16.02.2017

Zistiť viac

Kedy je podľa Vás najlepšia príležitosť na kúpu akcií?
15.02.2017

Zistiť viac

Theresa May je optimistka
20.01.2017

Zistiť viac

Močiť proti vetru, pľuť proti nebu
02.01.2017

Zistiť viac

Prečo kupujeme nezmysly? III.
02.01.2017

Zistiť viac

Prečo sa bojíme investovať do drahých kovov
21.12.2016

Zistiť viac

Najambicióznejšia akvizícia tohto roka
20.12.2016

Sedemnásteho novembra tohto roku potvrdili na špeciálnom stretnutí akcionári Tesla Motors drvivou väčšinou 85 % navrhovanú akvizíciu spoločnosti SolarCity.

Zistiť viac

Neistá budúcnosť EU
19.12.2016

Zistiť viac

Ach, tie úrokové sadzby
19.12.2016

Zistiť viac

Prečo kupujeme nezmysly? II.
21.11.2016

V dnešnom blogu sa pozrieme na ďalší druh nezmyselného investovania: ide o situácie, kde štatisticky prehrávate.

Zistiť viac

Môžeme byť všetci v kancelárii?
14.11.2016

Na napísanie tohto blogu ma inšpirovala jedna milá príhoda na bratislavskej ulici. Jeden pár tam so záujmom pozeral na novostavbu a idúc okolo som si vypočul, ako hovorí žena mužovi: „Pozri sa, zase tu stavajú nejaké kancelárie. Ale kto bude robiť?“

Zistiť viac

Staviť všetko na jednu kartu?
09.11.2016

Ste priaznivcom rulety? Alebo sledujete zápasy svojho obľúbeného mužstva vo farbe jeho dresov? Ste dlho verní jednej značke mobilu? Prečo sa to pýtam?

Zistiť viac

Príliš optimistická centrálna banka za oceánom
07.11.2016

Zistiť viac

Prečo kupujeme nezmysly? I.
04.11.2016

Dlho som zvažoval, či dám taký provokatívny, možno až urážlivý názov blogu. Veď nejeden čitateľ si môže pomyslieť: „Čo si to dovoľuje? Veď ja nekupujem nezmysly!“

Zistiť viac

Kúpili by ste si dlhopis so záporným výnosom?
28.10.2016

V súčasnosti sme na finančných trhoch svedkami niektorých skutočností, ktoré nemajú v histórii v takom rozsahu obdobu, a preto zatiaľ nevieme s určitosťou povedať, aké konkrétne konečné dôsledky budú tieto skutočnosti mať.

Zistiť viac

Británia a svet tri mesiace po brexite
26.10.2016

Od referenda o členstve Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v Európskej únii ubehlo niečo viac ako tri mesiace, ale život na oboch brehoch Lamanšského prielivu sa výraznejšie nezmenil.

Zistiť viac

SP 500, DAX a EUR/USD - technická analýza
17.10.2016

Zistiť viac

Modrá, alebo červený?
10.10.2016

Zistiť viac

S&P 500, DAX a EUR/USD - technická analýza
29.09.2016

Zistiť viac

Akcie na mínovom poli
12.09.2016

Zistiť viac

Prečo sa bojíme akcií? II.
04.08.2016

Zistiť viac

Svätý grál investorov
01.08.2016

Zistiť viac

Zvyšujú migranti ekonomický rast?
07.07.2016

Zistiť viac

Sekundárny trh spája klientov
06.07.2016

Zistiť viac

BREXIT, rozvod po anglicky
04.07.2016

Zistiť viac

Británia z Únie odchádza, ale v Európe zostáva
27.06.2016

Zistiť viac

Štyri neisté oblasti vývoja americkej ekonomiky
22.06.2016

Zistiť viac

9 krajín eurozóny na východe
13.06.2016

Zistiť viac

Japonský jen a neľahká úloha Bank of Japan
26.05.2016

Zistiť viac

Prestáva sa mi to páčiť
24.05.2016

Zistiť viac

Nie je všetko zlato, čo sa blyští...
12.04.2016

Zistiť viac

Lepšie byť spravodlivo bohatý ako nespravodlivo chudobný
11.04.2016

Zistiť viac

Prečo sa bojíme akcií? I.
05.04.2016

Zistiť viac

Brexit: Jednosmerný lístok do neznáma
04.04.2016

Zistiť viac

Ropa − hra s nulovým súčtom
01.04.2016

Zistiť viac

Mínus nekonečno
14.03.2016

Zistiť viac

And the Oscar goes to... China!
07.03.2016

Zistiť viac

Ropa (a jej cenové predpovede) verzus akcie
05.02.2016

Zistiť viac

Viróza na trhu
01.02.2016

Zistiť viac

Trampoty s prognózami
04.01.2016

Zistiť viac

Trh, nepreháňaš to?
07.12.2015

Zistiť viac

Dôchodkové zamyslenie III.
02.12.2015

Zistiť viac

Privátne bankovníctvo na Slovensku...
01.12.2015

Zistiť viac

Meny? Nie, radšej akcie a dlhopisy
23.11.2015

Zistiť viac

Dôchodkové zamyslenie II.
16.11.2015

Zistiť viac

Invázia robotov
09.11.2015

Zistiť viac

9 často opakujúcich sa chýb pri investovaní na burze
05.11.2015

Zistiť viac

Dôchodkové zamyslenie I.
02.11.2015

Zistiť viac

Deformácia eurozóny pokračuje
26.10.2015

Zistiť viac

Ako sa vyrovnať s veľkými stratami
22.09.2015

Zistiť viac

Strach Made in China
02.09.2015

Zistiť viac

Taliansko, advokát federálnej Európy
24.08.2015

Zistiť viac

Nie je fond ako fond: Exchange Traded Products
11.08.2015

Zistiť viac

Nie je fond ako fond: hlavné výhody ETF
04.08.2015

Zistiť viac

Dosť silná Amerika
27.07.2015

Zistiť viac

Ako začali v Európe „prachy“ padať z neba
17.07.2015

Zistiť viac

Long alebo short? Odpoveď poznáme
08.07.2015

Zistiť viac

Nie je fond ako fond: história a najväčší správcovia ETF
02.07.2015

Zistiť viac

Long alebo short? I. časť
30.06.2015

Zistiť viac

Nie je fond ako fond: úvod do problematiky ETF
29.06.2015

Zistiť viac

Komici v Aténach
18.06.2015

Zistiť viac

Takto IPO vo vyspelých krajinách neprebieha
04.06.2015

Zistiť viac

Ako na forexe zmeniť 500 eur na 2 000 eur za 15 mesiacov
05.05.2015

Zistiť viac

Pokrok uľahčuje život, operačné riziko však neodstráni
04.05.2015

Zistiť viac

Akciové komplikácie
27.04.2015

Zistiť viac

Ako nestratiť peniaze na finančnom trhu alebo ako centrálne banky ovplyvnili trh
14.04.2015

Zistiť viac

Keď prehovorí guvernér BoE, trhy sa trasú
06.04.2015

Je ráno pol siedmej, keď kráčam ulicami Londýna, aby som sa pridal k hŕstke kolegov, novinárov na tlačovú konferenciu britskej centrálnej banky (The Bank of England).

Zistiť viac

Investícia naprogramovaná na výnos
02.04.2015

Privatbanka rozširuje pre svojich klientov možnosti investovania do fondov. O tom, že ich nemusia vždy riadiť ľudia a aké je investovanie bez emócií, je nasledujúci článok.

Zistiť viac

Kam smeruje Európa?
31.03.2015

Zistiť viac

Vždy dobre zvážte kurzové riziko
10.03.2015

Zistiť viac

Maxím a miním sa nebojme
28.02.2015

Zistiť viac

Kvalitatívne uvoľnenie
11.02.2015

Európska centrálna banka (ECB) 22. januára 2015 oznámila, že doterajšie kvantitatívne uvoľňovanie zvýši.

Zistiť viac

Finančné riešenie šité na mieru
02.02.2015

Zistiť viac

Dva pohľady na finančný trh II.
21.01.2015

POHĽAD DOPREDU

Zistiť viac

Dva pohľady na finančný trh I.
19.01.2015

POHĽAD DOZADU

Zistiť viac

Správne načasovanie investície
05.01.2015

S dobrými vecami sa treba pochváliť.

Zistiť viac

Pomôže eurozóne QE? Podľa mňa nie
16.12.2014

Zistiť viac

Pri investícii zvážme aj likvidné riziko
15.12.2014

Zistiť viac

Nie je termiňák ako termiňák
12.12.2014

Zistiť viac

Sporenie vo forme investovania. Jednorazovo, alebo pravidelne?
10.12.2014

Zistiť viac

Ako sa menili sporiace produkty v čase
09.12.2014

Zistiť viac

Ako v živote dosiahnuť finančnú slobodu?
03.12.2014

Zistiť viac

Americký úrokový Halloween
30.11.2014

Zistiť viac

Čo nové na Západe
27.11.2014

Zistiť viac

Zlato – jeden kov, veľa faktorov
21.11.2014

Zistiť viac

Prečo sporiť a generačné rozdiely v šetrení
30.10.2014

Zistiť viac

Kúzlo pravidelných výnosov
28.10.2014

Zistiť viac

Základné poznatky predtým, ako sa rozhodnem investovať II.
14.10.2014

Zistiť viac

Mladí ľudia a ich vzťah k sporeniu
30.09.2014

Zistiť viac

Európska centrálna banka čarovnú lampu nemá
22.09.2014

Zistiť viac

Základné poznatky predtým, ako sa rozhodnem investovať I.
16.09.2014

Zistiť viac

Úverové riziko – týka sa ma, alebo nie?
21.08.2014

Zistiť viac

Bezcenné peniaze
18.08.2014

Zistiť viac

Akciový trh: korekcia, alebo trend?
12.08.2014

Zistiť viac

Vyspelé diverzifikované riešenia sú teraz ešte dostupnejšie
16.07.2014

Zistiť viac

Maldivy, Palau, Bahamy. Boli ste tam?
11.07.2014

Zistiť viac

Dopadne japonský šíp aj do Európy?
27.06.2014

Zistiť viac

Krátky pohľad na kreditné riziko
19.06.2014

Zistiť viac

Aká je skutočná nezamestnanosť v USA?
28.05.2014

Zistiť viac

Risk manažment je rovnako dôležitý ako výber investície
13.05.2014

Zistiť viac

Ako zistíme, či je situácia na Ukrajine vážna? Pozrite na burzu...
01.05.2014

Zistiť viac

Hľadá sa čínsky spotrebiteľ
21.04.2014

Zistiť viac

Korporátne dlhopisy alebo ako sa nedať nachytať
13.04.2014

Zistiť viac

Pozor na pascu nízkych výnosov
02.04.2014

Zistiť viac

Teraz Taliansko eurozóne pomáha
21.03.2014

Zistiť viac

Rusko – menej chleba, viac hier
11.03.2014

Zistiť viac

Dividendové investovanie
28.02.2014

Zistiť viac

Narastá nám (v EÚ) ten dlh, alebo sa iba predzásobujeme?
21.02.2014

Zistiť viac

Mať či nemať cenné papiere v rámci svojho majetku
10.02.2014

Zistiť viac

Do rovnakej rieky v roku 2014 nevstúpiš
10.01.2014

Zistiť viac

Ako sa dá hrať s číslami
05.01.2014

Zistiť viac

Aktívna alebo veľmi aktívna správa portfólia...
05.12.2013

Zistiť viac

Investícia do diamantov?
27.11.2013

Zistiť viac

Založme si firmu s platobnými kartami
31.10.2013

Zistiť viac

Zmysel pravidelného cash flow v portfóliu klienta
27.05.2013

Zistiť viac

Smutné čísla o dlhu
29.04.2013

Zistiť viac

Doprajte svojmu zdraviu rovnakú starostlivosť ako svojim peniazom
23.04.2013

Zistiť viac

Čo dnes na finančných trhoch kupovať?
15.04.2013

Zistiť viac

Príliš veľa krvi v obehu
28.03.2013

Zistiť viac

Transparentne a „zadara“
18.03.2013

Zistiť viac

Americká centrálna banková dilema
28.02.2013

Zistiť viac

Nie sú výsledky ako výsledky...
25.01.2013

Zistiť viac

Čo bolo treba kúpiť a čo predať na konci roku 2011?
04.01.2013

Zistiť viac

Čo poviete na investíciu s garantovaným výnosom 9 % p. a.?
18.12.2012

Zistiť viac

Quo vadis krátkodobé termínované vklady II.
13.12.2012

Zistiť viac

Farebný svet automobilov v Európe
30.11.2012

Zistiť viac

Filozofia s pevnými základmi
16.11.2012

Zistiť viac

Kto sa čoho obáva
12.11.2012

Zistiť viac

Štartuje výsledková sezóna
09.10.2012

Zistiť viac

Investícia do zdravia
09.10.2012

Zistiť viac

Aj na rozpade eurozóny možno zarobiť
21.09.2012

Zistiť viac

Finančný trh je ťažký narkoman
13.09.2012

Zistiť viac

Quo vadis krátkodobé termínované vklady I.
06.09.2012

x

Zistiť viac

Dvaja kohúti vo Frankfurte
30.08.2012

x

Zistiť viac

Nehnuteľnosť ako súčasť majetku
28.08.2012

x

Zistiť viac

Úroky a bolenie zubov (hlavy)
22.08.2012

x

Zistiť viac

Verejný dlh USA: rastie, ale žiadnu paniku
23.07.2012

x

Zistiť viac

IPO neznamená vždy len úspech
16.07.2012

x

Zistiť viac

Vy ešte dúfate, že dostanete nejaký dôchodok ?
02.07.2012

Zistiť viac

Plán B
18.06.2012

Zistiť viac

Japonsko je možno bližšie, než si myslíme
11.06.2012

Zistiť viac

Zopár čísel (nielen) pre pána Hollanda
04.06.2012

Zistiť viac

Bankový sektor nie je bankomat pre politikov
28.05.2012

Zistiť viac

Musíme si pomáhať ?
23.05.2012

Zistiť viac

Môže nastať daňová povinnosť napriek poklesu ceny dlhopisov?
12.04.2012

Zistiť viac

Déjà vu...
26.03.2012

Zistiť viac

Koho ohrozuje drahá ropa ?
20.03.2012

Zistiť viac

Dlhopisové portfóliové investovanie
14.03.2012

Zistiť viac

Prečo sú fyzické osoby v nevýhode ? (dane fyzických osôb - časť I.)
02.03.2012

Zistiť viac

Time To Say Goodbye, Greece!
28.02.2012

Zistiť viac

Návrat zlatej horúčky
14.02.2012

Zistiť viac

Keď dvaja robia to isté...
25.01.2012

Zistiť viac

Grécko musí schudobnieť
19.01.2012

Zistiť viac

Ako sa poistiť pred pádom eura
04.01.2012

Zistiť viac

Čo s tým?
29.12.2011

Zistiť viac

Vieme nasmerovať klienta na správnu investíciu?
07.12.2011

Zistiť viac

Zachránil som EÚ
22.11.2011

Zistiť viac

Taliansko potrebuje len čas
16.11.2011

Zistiť viac

Som pre vašu banku dostatočne zaujímavý klient ?
14.11.2011

Zistiť viac

Produkty nadviazané na akciové trhy v portfóliu klienta
08.11.2011

Zistiť viac

Majú štáty aspoň na splácanie úrokov z dlhu?
20.10.2011

Zistiť viac

Kto je privátny bankár?
14.10.2011

Zistiť viac

Európske banky - všetci za jedného, jeden za všetkých
11.10.2011

Zistiť viac

Vysoká inflácia kvôli odkupovaniu dlhopisov nehrozí
03.10.2011

Zistiť viac

15 argumentov proti rozpadu eurozóny
23.09.2011

Zistiť viac

Ako znížiť riziko pri investovaní do akcií
16.09.2011

Zistiť viac

Ako neochorieť zo svojej banky
06.09.2011

Zistiť viac

Privátne bankovníctvo nemusí byť iba o referenciách
02.09.2011

Zistiť viac

Kríza je tvrdý oriešok aj pre ratingové agentúry
29.07.2011

Zistiť viac

Pri Taliansku je tretí scenár nepravdepodobný
15.07.2011

Zistiť viac

Akcie by bez vlád padli
13.05.2011

Zistiť viac

Nový euroval - viacero otázok, nejasné odpovede
01.04.2011

Zistiť viac

Japonsko zostane krajinou vychádzajúceho slnka
18.03.2011

Zistiť viac

Rast sadzieb už v blízkej budúcnosti by ECB mala ešte zvážiť
14.03.2011

Zistiť viac

Rok 2011 na finančnom trhu (2/2): Peniaze, dlhopisy, akcie, meny, komodity
26.01.2011

Zistiť viac

Rok 2011 na finančnom trhu (1/2): Ekonomiky globálnych lídrov
21.01.2011

Zistiť viac

Euro prežije, ale jeho kvalita sa oslabí
16.12.2010

Zistiť viac

QE2: Veľa kriku pre nič
12.11.2010

Zistiť viac

Maastrichtskí delikventi
21.10.2010

Zistiť viac

Investičné idey v rámci privátneho bankovníctva
12.10.2010

Zistiť viac

Trichet už sadzby zvyšovať nebude
06.10.2010

Zistiť viac

Kto je klientom privátneho bankovníctva
10.09.2010

Zistiť viac

Nejasná správa o konci dlhov
07.09.2010

Zistiť viac

Ingrediencie potrebné na kvalitný štruktúrovaný produkt (jemne odhalené know-how)
15.08.2010

Zistiť viac

5 postupov ako rozpoznať dobrú radu
11.08.2010

Zistiť viac

Zahraničné produkty – výzva, ktorá nás čaká
02.08.2010

Zistiť viac

Nové príležitosti v rámci asset managementu
31.07.2010

Zistiť viac

Slovenská ekonomika ožíva, no oživenie bude pomalé
29.05.2010

Zistiť viac

Existuje kontokorent za ktorý neplatíte?
28.05.2010

Zistiť viac

Ak investujeme vlastné peniaze, tak sú pre nás drahšie ako tie cudzie
27.05.2010

Zistiť viac

Čo je doma to sa počíta, a to najmä v riadených portfóliách
27.05.2010

Zistiť viac

Budúcnosť nie je jasná
26.05.2010

Zistiť viac

Buďme akční, EÚ
30.11.-0001

Zistiť viac

Numizmatika – hobby alebo investícia
30.11.-0001

Zistiť viac

Trhy sa nedajú predikovať na krátkodobom horizonte
30.11.-0001

Zistiť viac

Japonská odvaha
30.11.-0001

Zistiť viac

FED v pasci: QE3 alebo nízke sadzby navždy
30.11.-0001

Zistiť viac

Európska centrálna banka má ešte priestor na pokles sadzieb
30.11.-0001

Zistiť viac

Tancovanie pod dlhovým stropom
30.11.-0001

Zistiť viac

Nemecká kontinuita
30.11.-0001

Zistiť viac

Cez binárne opcie k apartmánu v Barcelone?
30.11.-0001

Zistiť viac

Z grafov sa najeme
30.11.-0001

Zistiť viac

Nikto nemá sklenenú guľu – pád investičnej legendy
30.11.-0001

Zistiť viac

Akcie s pravidelným výnosom
30.11.-0001

Zistiť viac

Finančná páka špekulanta láka
30.11.-0001

Zistiť viac

Garantovaný a „garantovaný“
30.11.-0001

Zistiť viac

S oživením opatrne
30.11.-0001

Zistiť viac

Chladný blog na horúce dni
30.11.-0001

Zistiť viac

Alternatívne možnosti investovania
30.11.-0001

Zistiť viac

Kto sa v tom vyzná?
30.11.-0001

Zistiť viac

Šetriť?! Míňajte všetko!
30.11.-0001

Zistiť viac

Ďalšia „rana istoty“ pre investorov alebo „právne istoty“ po slovensky
30.11.-0001

Zistiť viac

Problémom Francúzska nie je nedostatočná spotreba, práve naopak
30.11.-0001

Zistiť viac

Zdanenie, odvody a diverzifikácia
30.11.-0001

Zistiť viac

Hrubý výnos vs. netto výnos
30.11.-0001

Zistiť viac

Nízke výnosy – a čo ďalej?
30.11.-0001

Zistiť viac

Nízke sadzby, reálne očakávania
30.11.-0001

Zistiť viac

Daň z finančných transakcií kandiduje na hlúposť roka
30.11.-0001

Zistiť viac

Ešte nedávno
30.11.-0001

Zistiť viac

Výnosy a výnosy...
30.11.-0001

Zistiť viac

Alchýmia štátneho bankrotu
30.11.-0001

Zistiť viac

Austrálska kengura, brazílska káva, či turecký med?
30.11.-0001

Zistiť viac