sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Masaryčka – nové sídlo pobočky Privatbanky v Českej republike
08.02.2024

Rozhovor s Ing. Alexandrom Cetlom, zástupcom riaditeľa pobočky v Českej republike.

> V auguste tohto roku sa česká pobočka presťahovala do novej budovy Masaryčky, unikátneho projektu skupiny Penta z dielne štúdia Zaha Hadid Architects. Aké sú vaše prvé dojmy z nových priestorov?

Musím povedať, že sme nadšení. Masaryčka je projektom našej sesterskej spoločnosti Penta Real Estate, ktorá opäť ukázala, že dokáže realizovať výnimočné projekty. Budova Masaryčky je teraz výkladnou skriňou súčasnej modernej architektúry v centre Prahy a sme pyšní, že môžeme patriť k jej prvým nájomcom.

> Máte už nejaké reakcie od klientov? Mnoho z nich sa na stavbe spolupodieľalo investíciou do korporátnych dlhopisov Masaryčka. Majú záujem teraz vidieť „svoj“ projekt?

Vzhľadom na lokalitu, teda uprostred hlavného dopravného uzla v centre Prahy, veľkú medializáciu a predovšetkým umelecký a moderný dizajn budovy bolo dokončenie stavby zo strany verejnosti dlho očakávané. Naši investori sú často veľmi vnímaví ľudia, na výsledok sú tiež hrdí a radi im naše priestory ukazujeme.

> Čo vás viedlo k sťahovaniu z Florentina práve do Masaryčky?

Išlo o prirodzený proces. Ako banka spájajúca investorov, ktorí v projektoch skupiny Penta Investments zhodnocujú svoje prostriedky, sme už za tie roky neodlučiteľnou súčasťou skupiny. V čase, keď náš akcionár exitoval z projektu Florentinum, bol už projekt Masaryčka v rozbehu a možné sťahovanie spoločne s ostatnými divíziami skupiny tak bolo logickým krokom. Práve naši investor teraz oceňujú, že ich investícia mala zmysel nielen z finančného hľadiska, ale že sa stali súčasťou projektu, ktorý je v modernej architektúre novou ikonou pražského centra.

> Je známe, že otvorením Masaryčky Penta s revitalizáciou okolia Masarykovej stanice nekončí. Aké sú jej ďalšie plány v tejto časti Prahy?

Táto časť stredu mesta má čo doháňať. V príprave sú nadväzujúce stavby, ktoré časom prepoja oblasť autobusovej stanice Florenc, dve blízke vlakové stanice a celá oblasť mesta sa stane centrálnym biznis distriktom. Reálna vízia je prepojenie a zástavba (vrátane parkov a služieb) celej oblasti od Masaryčky cez Těšnov ku Karlínu až po Žižkov a Vinohrady a vytvorenie moderného prostredia na prácu a tiež bývanie so spojením rýchlodráhou na letisko Václava Havla.

> Ako sa aktuálne darí českej pobočke Privatbanky?

Rastieme aj tento rok a naše služby sa rozhodlo využívať viac ako 100 nových klientov, ktorí u nás investujú vyše 1 mld. CZK. Sme radi, že aj v súčasnom ekonomickom prostredí sa ukazuje, že konzervatívne investície v rámci našej skupiny sú pre klientov privátneho bankovníctva v Českej republike zaujímavé. Veľkú zásluhu na týchto výsledkoch má náš profesionálny tím 20 privátnych bankárov, ktorý sme v tomto roku rozšírili o 5 nových členov, a v dynamickom budovaní tímu plánujeme pokračovať aj v nasledujúcom roku. Služby privátneho bankovníctva tak môžeme dnes poskytovať nielen v regióne Prahy a severnej a južnej Moravy, ale aj Stredočeského kraja severných Čiech a Vysočiny. Ďalším naším cieľom je plniť zadanie aj v oblasti technológií, ktoré nám umožňujú intenzívnejší kontakt s investormi a eliminovať papierovú byrokraciu. Tento trend je všeobecne veľká téma napriečcelou skupinou Penta a veľmi nám to uľahčuje prácu.

> Aké sú vaše prvé skúsenosti s inovatívnymi technológiami, ktoré boli použité v tejto inteligentnej budove?

Masaryčka bola postavená v štandarde LEED Platinum, ide jednoznačne o nový etalón na trhu s kancelárskymi budovami. Oceňujemenapríklad environmentálny prínos v podobe systému zadržiavania dažďovej vody a jej recyklácie. Za zmienku určite tiež stojí skvalitnenie mikroklímy okolia vďaka zeleni na fasádach a na strechách aj novému stromoradiu v priľahlej ulici.

 

Späť