sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Z radového lekára šéf zdravotníckeho biznisu a partner Penty
10.01.2023

Rozhovor s Václavom Jirků, zodpovedným za riadenie zdravotníckeho investičného portfólia a medzinárodnej siete lekární Dr. Max, o tom, ako sa z pozície lekára stal partnerom Penty a ako sa podniká v zdravotníckom sektore.

> V minulom roku ste sa stali novým partnerom Penty. Ako sa lekár z kolínskej nemocnice stane poradcom pre projekt zdravotníctva a neskôr partnerom Penty?

Asi som mal šťastie. Ako lekára v nemocnici v Kolíne ma ľudia z Penty poznali už roky a asi pred sedemnástimi rokmi, keď sa privatizovali nemocnice v Stredočeskom kraji, ma oslovili na externú spoluprácu, pretože ma nevnímali len ako lekára, ale aj ako človeka s takpovediac biznisovým premýšľaním a know-how.

Penta vtedy, žiaľ, nakoniec žiadnu z nemocníc v našom kraji nekúpila, mne však ponúkli pozíciu investičného analytika. Začínal som ako junior, v priebehu rokov som na manažérskej a neskôr už na riaditeľskej pozícii pracoval na rôznych úspešných projektoch, akým bola napríklad sieť lekární Dr. Max, a postupne som si získal dôveru vedenia.

> Na čo ste za ten rok a pol pôsobenia ako partner v Pente najviac hrdý?

Posledný rok a pol vnímam ako veľmi zaujímavý, naplňujúci, ale aj extrémne náročný, keďže časť každého týždňa trávim na Slovensku, a teda dosť cestujem. Musím však povedať, že možno aj preto ma táto práca začala baviť ešte viac ako predtým, prináša so sebou aj veľkú zodpovednosť.

A na čo som zatiaľ najviac hrdý?

Podarilo sa mi presvedčiť ďalších partnerov, že zdravotníctvo a nemocnice majú v portfóliu Penty svoje dôležité miesto a zo strategického hľadiska aj veľkú budúcnosť, preto si zaslúžia, aby sme do nich investovali oveľa viac.

Sám si totiž uvedomujem, že posledné roky sme v tomto segmente až tak neexpandovali, venovali sa skôr konsolidácii a interne diskutovali, ako pokračovať ďalej. Chvíľu sme uvažovali, že do tohto biznisu kvôli jeho náročnosti a zložitosti prizveme ďalšieho strategického partnera, minulý rok sme sa však rozhodli, že tento segment ideme rozvíjať ďalej sami a z nemocníc Penta Hospitals International spravíme firmu s prevádzkovým ziskom presahujúcim 100 mil. €.

> Ako sa podniká v zdravotníckom biznise? V čom vnímate najväčšie úskalia?

Podnikanie asi v žiadnom odvetví nie je jednoduché, v zdravotníctve navyše do hry vstupuje aj ďalší veľmi dôležitý faktor – štátna regulácia. Ako na Slovensku, tak aj v ďalších krajinách, v ktorých pôsobíme, sa už roky vedie zdanlivo nekonečná debata o tom, ako financovať zdravotnú starostlivosť a akú rolu v tom má hrať štát, poisťovne a súkromný kapitál klientov. Táto debata bude so starnutím populácie, prirodzene, naberať na intenzite.

Druhé úskalie, ktorému tiež dlhodobo čelíme, je stav trhu práce v sektore. Nájsť a udržať si kvalifikovaných a motivovaných pracovníkov nie je jednoduché, najmä v prostredí, kde práca lekárov aj zdravotných sestier bola dlhodobo podhodnocovaná a mnohí odchádzajú do západnej Európy. Aj preto stále opakujem, že naše zariadenia musia byť tou najlepšou alternatívou nielen pre pacientov, ale aj pre personál.

> Koľko nemocníc, polikliník, zdravotníckych zariadení má Penta celkovo vo svojom portfóliu?

V portfóliu máme celkovo 34 nemocníc, 31 menších či väčších polikliník a 26 ďalších zdravotníckych zariadení, akými sú ústavy pre dlhodobo chorých. Na Slovensku pôsobíme pod značkami Procare a Svet Zdravia, v Česku ako Penta Hospitals CZ a Poľsku ako EMC Instytut Medyczny.