sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Takto IPO vo vyspelých krajinách neprebieha
04.06.2015

Tak nám zrušili doprivatizáciu nášho telekomunikačného giganta cez burzu.

Na kapitálovom trhu pôsobím od roku 1997. Do dnešného dňa som čítal a počul o niekoľkých koncepciách rozvoja kapitálového trhu. Predaj monopolov cez burzu bol hlavný pilier rozvoja. Žiadna vláda však nakoniec nepristúpila k privatizácii štátom vlastnenej spoločnosti prostredníctvom burzy. Ani jednej spoločnosti a ani jedna vláda! Pravicová, ľavicová, zlepenec – nikto. Za ten čas sa na burze zamestnalo a neskôr odišlo množstvo šikovných ľudí. Dnes spočíva hodnota burzy už len v tej budove, v ktorej sídli v centre hlavného mesta.

A zrejme sa už nikto nedozvie, či ten Deutsche Telekom naozaj zaplatil viac. Štát predal svoj majetok a ľudia tohto štátu sa nedozvedia presnú sumu – „údajne", „z troch overených zdrojov" to bolo 900 mil. eur. To nie je normálne. V normálnom štáte by sa mal každý daňový poplatník dozvedieť o príjmoch a výdavkoch štátu. Aspoň o tých so šesťmiestnou sumou. Podrobne.

Celé to budí dojem buď nulovej profesionality, alebo dobre pripraveného scenára. Vyberie sa a zaplatí poradca, ktorý organizuje roadshow. Praha, Bratislava, Londýn. Zaplatí sa reklama, analytici prevetrávajú svoje modely oceňovania, špekulanti si v Exceli rátajú možné zisky, voliči si rušia svoje 500-eurové termínované vklady, aby vlastnili aspoň 0,0000001 % veľkej, o chvíľu už neštátnej spoločnosti. Ešte v pondelok má predstavenstvo spoločnosti míting s vybranými zástupcami potenciálnych investorov a vo štvrtok sa všetko ruší. Takto IPO vo vyspelých krajinách neprebieha.

Keď niekto bude chcieť argumentovať, že sme (Slovensko) dostali viac priamym predajom 5 minút po 12-tej ako predajom cez burzu, resp. že sme museli predávať pre zlú akcionársku pozíciu štátu v Telekome (a za to môže pravica), tak prikladám 2 grafy. Pri oboch ide o vývoj ceny akcií spoločností, ktoré v rámci privatizácie skončili majoritne (cez 50 %) v rukách Deutsche Telekomu.

Hrvatski Telekom – jeho cena od IPO (10/2007) klesla o 57 %.

graf1

Magyar Telekom – jeho cena klesla od IPO (11/1997) o 42 %.

graf2

O čom to svedčí? Že sme mali ten náš Slovak Telekom predať už dávno! Vtedy, keď sa tento biznis oceňoval niekoľkonásobne vyššie. V tomto svetle vyznie získanie 150 mil. eur (rozdiel medzi cenou vygenerovanou burzou a cenou od Deutsche Telekomu) čudne.

Mimochodom, kto určoval pásmo na úpis akcií? Deutsche Telekom alebo štát (cez poradcu)? Dúfam, že sa mýlim, keď si myslím, že tú „nemeckú" ponuku v hodnote 900 mil. eur už štát mal pred rozbehom celého virvaru a celé to bolo také „naoko".

Teraz som absolútne presvedčený, že po tejto skúsenosti už žiadna privatizácia cez burzu nebude. Jednak už nebude čo privatizovať a jednak nebude mať kto privatizovať. Jedine, že by štát všetko postupne skúpil späť do svojich rúk a prebehlo by 2. kolo. Hm. Uvidíme.

Späť